Logo Polskiego Radia
Print

Bilans Światowych Dni Polonii i Polaków za Granicą w Belgii

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.05.2018 17:42
  • W magazynie m.in. o Pomniku Katyńskim w Jersey City, obchodach Dnia Polonii w Belgii i Święta Konstytucji 3 maja na Litwie
Senatorowie uczestniczyli m.in. w spotkaniu z rodzicami i nauczycielami szkół polskich w siedzibie Polskiej Macierzy Szkolnej "Millenium" w Comblain-la-Tour
Foto: materiały prasowe

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o staraniach o zachowanie Pomnika Katyńskiego w amerykańskim Jersey City.

Podsumowujemy też wydarzenia związane z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Polonii, poza granicami Polski.

Pochód Polaków ulicami Wilna był kulminacją obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Konstytucji 3 Maja na Litwie. Uroczystości odbyły się też przy mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie oraz w kościele Ducha Świętego. Litewscy posłowie uczcili też na specjalnym posiedzeniu 227. rocznicę Konstytucji 3 Maja, w którym wzięli udział wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij.

Światowe Obchody Dnia Polonii odbyły się w tym roku 6 maja w Belgii. Wzięła w nich udział liczna delegacja Senatu RP z marszałkiem Stanisławem Karczewskim na czele. Senatorowie uczestniczyli m.in. w spotkaniu z rodzicami i nauczycielami szkół polskich w siedzibie Polskiej Macierzy Szkolnej "Millenium" w Comblain-la-Tour. „Chcemy, by więź Polaków mieszkających w Polsce i za granicą była coraz wyraźniejsza i bardziej trwała – mówił marszałek. Dziękował rodzicom i nauczycielom szkół polskich za dbałość o polskość i nauczanie języka polskiego . „Dziękujemy za to, że Wasze serca biją po Polsku” – dodał Stanisław Karczewski. W ambasadzie polskiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych w tym kraju. Dążymy do tego, by była możliwość nauki języka polskiego, jako języka dodatkowego, w belgijskich szkołach - poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że ta możliwość jest od roku testowana. Marszałek powiedział dziennikarzom w Brukseli, że ok. 4 tys. dzieci uczy się obecnie w Belgii języka polskiego. „Senat będzie wspierał naukę języka polskiego, geografii, polskiej tradycji” - zapowiedział.

W audycji także relacja z finału senackiego konkursu plastycznego "Orzeł Biały - nasza duma”.

W Ratuszu na Starym Mieście w Wilnie została zaprezentowana książka "Wisłą przez Polskę". Publikacja jest rezultatem popularnego na Litwie programu telewizyjnego zatytułowanego "Ekspedycja Narodowa". W ubiegłym roku znani na Litwie ludzie kultury, nauki, sztuki, a także tamtejsze gwiazdy zwiedzały Polskę zatrzymując się w miejscowościach położonych nad Wisłą. Litewska publiczna telewizja relacjonowała ich podróż na swojej antenie. Szczegóły dotyczące publikacji przedstawia Kamil Zalewski.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt