Logo Polskiego Radia
Print

Jak popularyzować polską naukę poza granicami kraju?

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 01.12.2017 15:46
  • W magazynie mówimy m.in. o Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, wystawie poświęconej Marjanowi Fuksowi i Fiacie 126p dla Toma Hanksa
Stacja Naukowa PAN w Wiedniu przyczynia się do popularyzacji osiągnięć polskiej nauki w Austrii. Organizuje międzynarodowe konferencje, sympozja oraz wystawy
Foto: Kornelia Wróbel/Instytut Polski w Wiedniu

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej, z udziałem premier Beaty Szydło.

Informujemy też o nowym, bardzo nowoczesnym okręcie - ORP "Kormoran II", który rozpoczął w tych dniach służbę na morzu.

W naszym programie także relacja z konferencji poświęconej Janowi Karskiemu, która odbyła się we Lwowie i w Stanisławowie. Dzięki Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego wiedza o jej patronie dociera na Ukrainę. Na Uniwersytecie Iwana Franki we Lwowie odbyła się konferencja zatytułowana „We Lwowie byłem szczęśliwy…. Dziedzictwo Jana Karskiego, absolwenta Uniwersytetu Lwowskiego". W konferencji wzięli udział specjaliści zarówno z Polski, jak i z Ukrainy.

Prof.
Prof. Bogusław Dybaś, dyrektor Stacji Naukowej PAN w Wiedniu. Foto: Maria Wieczorkiewicz

Naszym gościem jest też prof. Bogusław Dybaś, dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. Założona w 1986 roku placówka naukowa przyczynia się do popularyzacji osiągnięć polskiej nauki w Austrii. Organizuje międzynarodowe konferencje, sympozja, wykłady oraz wystawy o różnorodnej tematyce. Prowadzi badania naukowe oraz wspiera badania prowadzone przez inne instytucje. Ponadto Stacja zapewnia pomoc w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów między badaczami oraz ośrodkami naukowymi w Polsce i Austrii.

Tom Hanks należy do najbardziej znanych aktorów na świecie. Przypadkowo zainteresował się popularnym "Maluchem", czyli samochodem Polski Fiat 126p, produkowanym w Polsce w latach 1973 - 2000. Pewna Bielszczanka wpadła na pomysł, aby jeden egzemplarz takiego samochodu najpierw specjalnie przygotować, a później sprezentować aktorowi. Na warszawskim Lotnisku Chopina, gdzie samochód stał kilka dni i był podziwiany przez pasażerów z całego świata, tuż przed wylotem do Los Angeles, rozmawialiśmy z pomysłodawczynią całej akcji.

Zapraszamy także do odwiedzenia wystawy "Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II RP" w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt