Logo Polskiego Radia
Print

Działalność Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 10.11.2017 20:05
  • W magazynie m.in. relacja ze Światowego Kongresu Polaków, raport o młodych emigrantach i rozmowa o Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku
Placówka jest jedną z najważniejszych instytucji polskich poza granicami kraju. Pozycję swoją zawdzięcza zgromadzonym zbiorom i pozanaukowemu dorobkowi
Foto: facebook.com/pilsudski.org

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o I Światowym Kongresie Polaków, który odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie. Do stolicy przyjechały osoby polskiego pochodzenia z całego świata, między innymi z Niemiec, Kanady, Ameryki, RPA czy Australii.

Naszym gościem jest Justyna Sarnowska z Uniwersytetu SWPS, autorka badań na temat współczesnych polskich emigrantów.

Opowiadamy też o programie „Polskie Powroty” przygotowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Inicjatywa ma zachęcić polskich naukowców pracujących za granicą do powrotu do kraju. W ciągu ostatnich kilkunastu lat z Polski wyjechało 30 tysięcy młodych naukowców. Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego zapewnia, że wracającym naukowcom stworzy podobne warunki do pracy do tych, które mają na zagranicznych uczelniach.

W audycji także rozmowa z Ewą Babiarz, członkiem Rady Dyrektorów Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Placówka jest jedną z najważniejszych instytucji polskich poza granicami kraju. Pozycję swoją zawdzięcza w równej mierze zgromadzonym zbiorom, jak i pozanaukowemu dorobkowi. Jest więc depozytariuszem cennych archiwaliów, ale też placówką, której zadania zmieniały się zależnie od wielorakich przemian zachodzących w kraju i na wychodźstwie. Odtworzony w Nowym Jorku w 1943 roku z potrzeby krzewienia myśli politycznej patrona, w proteście przeciwko polityce mocarstw i rządu polskiego w Londynie, od zarania nosił znamię misji i gromadził wokół siebie aktywny zespół ludzi.

"Konstanty Gorski choć niemal całe dorosłe życie spędził w Imperium Rosyjskim, to jednak natychmiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powrócił do Ojczyzny, by po pięciu latach skromnie zejść ze sceny życia i muzyki" - mówi o kompozytorze dr Grzegorz Seroczyński, historyk, dyplomata, który od lat stara się tego wielkiego Polaka i wybitnego muzyka przywrócić naszej pamięci. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z odkrywcą kompozytora.

W programie mówimy również o inauguracji działalności Polskiego Radia Chopin.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt