Logo Polskiego Radia
Print

"Chcemy korzystać z ogromnego potencjału jakim jest Polonia"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.09.2017 21:47
  • W magazynie mówimy m.in. o Dniu Polskim na EXPO 2017, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i II Polonijnym Forum Ekonomicznym w Krynicy
Dobry wizerunek Polski wpływa na indywidualny sukces Polaków za granicą, ale i ich indywidualny sukces przekłada się na dobry wizerunek naszego kraju
II Polonijne Forum EkonomiczneII Polonijne Forum EkonomiczneFoto: Przemysław Cebula/Kancelaria Senatu RP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o Dniu Polskim na EXPO 2017 w Astanie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent złożył dwudniową wizytę w Kazachstanie, gdzie uczestniczył też w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym. Spotkał się również z miejscowymi Polakami.

W audycji także relacja z II Polonijnego Forum Ekonomicznego w Krynicy i rozmowa z uczestniczącym w nim, światowej sławy neurologiem, prof. Zbigniewem Wszołkiem ze Stanów Zjednoczonych i jego córką prof. Unisławą Williams z Uniwersytetu w Atlancie.

Forum Polonijne odbyło się w ramach XXVII Forum Ekonomicznego. Jego celem było włączenie Polaków żyjących z dala od ojczyzny do udziału w ważnych wydarzeniach w naszym kraju, a także dyskusja nad istotnymi sprawami dla Polonii i Polaków za granicą. W tym roku debatowano m.in. o roli mediów w kreowaniu polskiej tożsamości wśród Polonii i Polaków za granicą, o aktywizacji zawodowej i społecznej repatriantów, a także znaczeniu pozytywnego wizerunku Polski na świecie, w indywidualnym sukcesie Polaków mieszkających za granicą.

W dyskusjach panelowych wzięli udział politycy, przedsiębiorcy, samorządowcy, dziennikarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele Polonii.

Gospodarzem Forum Polonijnego, tak jak w zeszłym roku, był marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Od 1 września w Polsce obowiązuje nowy ustrój szkolny. Powróciła 8-letnia podstawówka, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum a szkoła zawodowa została zastąpiona dwustopniową szkołą branżową. Rozpoczęło się także wygaszanie gimnazjów. Ministerstwo Edukacji planuje podwyżki dla nauczycieli. Zmiany będą dotyczyły także nauczycieli polonijnych. Rozmawiamy o tym z Anną Zalewską, minister edukacji narodowej.

W naszej audycji zapraszamy też na spotkanie z uczestnikami Szkoły Liderów Polonijnych Ameryki Północnej oraz zapowiadamy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdynii.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt