Logo Polskiego Radia
Print

Droga do Rio. Niezwykłe losy Polaków w Brazylii

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 25.08.2017 16:40
  • W magazynie mówimy m.in. o pakcie Ribbentrop-Mołotow, relacjach polsko-litewskich, Polonii w Brazylii oraz Festiwalu Warszawa Singera
Emigracja, pamięć, historia i tożsamość – to wokół tych tematów osnute są opowieści polskich imigrantów w Rio de Janeiro, z którymi rozmawiała Aleksandra Pluta
Foto: materiały prasowe

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rocznicy podpisania paktu Ribentorp-Mołotow, nazywanego czwartym rozbiorem Polski. Była to umowa międzynarodowa między Trzecią Rzeszą a Związkiem Radzieckim, zawierająca tajny protokół rozporządzający terytoriami niepodległych państw, która miała wpływ na historię Polski i Europy.

Naszym gościem jest Linas Linkeviczius, minister spraw zagranicznych Litwy, z którym rozmawiamy o relacjach polsko-litewskich i sytuacji Polaków na Litwie.

Mówimy również o brazylijskiej Polonii. Opowiada o niej Aleksandra Pluta, polska dziennikarka mieszkająca w Brazylii, autorka książki "Droga do Rio. Historie polskich emigrantów".

Zapraszmy też na Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który przywraca pamięć o kulturowym dziedzictwie, wielokulturowości i otwartości stolicy. Wspominamy także zmarłego niedawno pisarza i scenarzystę filmowego, Janusza Głowackiego.

W audycji również spotkanie z Igorem Strojeckim, autorem książki "Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt