Logo Polskiego Radia
Print

Powstanie Warszawskie - 63 dni bohaterstwa stolicy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.08.2017 09:10
  • W magazynie m.in. o obchodach 73. rocznicy Powstania Warszawskiego i niezwykłym spektaklu teatralnym, oddającym hołd Powstańcom
Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Stolicy bronili żołnierze, harcerze i zwykli mieszkańcy
Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"Foto: materiały prasowe

73 lata temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Stolicy bronili żołnierze, harcerze i zwykli mieszkańcy. W czasie walk zginęło od 16 do 18 tysięcy powstańców. Blisko 25 tysięcy zostało rannych, w tym około 6 tysięcy ciężko. Straty wśród osób cywilnych wyniosły od 130 do 150 tysięcy osób.

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obchodach 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W audycji także rozmowa z uczestnikiem powstania płk. Edmundem Baranowskim pseudonim Jur.

Naszym gościem jest również Andrzej Seweryn, wybitny polski aktor, biorący udział w spektaklu teatralnym prezentowanym w Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiadającym o wojnie widzianej oczami dziecka. "Dziennik Czeczeński Poliny Żerebcowej " to uniwersalna opowieść o życiu w zrujnowanym mieście. Takim miastem była Warszawa 1944 roku, Grozny 1994 roku czy Aleppo w roku 2016 i obecnie.

Zachęcamy też do wziecia udziału w drugiej edycji kampanii „BohaterON - włącz historię”. Do 2 października każdy może powiedzieć „dziękuję” Powstańcom Warszawskim, wysyłając bezpłatne kartki.

W naszej audycji prezentujemy również ciekawe rozmowy z: Andrzejem Jezierskim , promującym polską muzykę poważną w Argentynie, Maciejem Ciołkiem, byłym działaczem NSZZ "Solidarność" mieszkającym w Australii oraz o.Dariuszem Laskowskim, z którym rozmawiamy o polskiej tradycji pielgrzymowania.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt