Logo Polskiego Radia
Print

Brexit oczami Ekspatów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 28.06.2016 17:04
  • Ekspaci o Brexicie.mp3
Obywatele Wielkiej Brytanii w referendum opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Kto zyskał, a kto stracił na tej decyzji? Czy kolejne kraje będą organizowały plebiscyty dotyczące ich przyszłości we Wspólnocie? O tym w audycji Ekspaci mówili Karina Melnytska, ukraińska politolog i Max Rust, białoruski politolog
 Foto: PAP/EPA/LAURENT DUBRULE Foto: PAP/EPA/LAURENT DUBRULE

Eksperci wskazują na to, że jednymi z największych wygranych brytyjskiego referendum są Władimir Putin i Rosja. Z taką opinią zgodziła się Karina Melnytska. – Wynikiem tego głosowania jest niepewność polityczna i gospodarcza. Teraz Moskwa może przedstawiać Unię Europejską jako organizm, który może się wkrótce rozsypać – komentowała na naszej antenie politolog.

Z kolei Max Rust ocenił w Polskim Radiu 24, że Brexit nie musi być wcale korzystny dla Kremla. – Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może jeszcze bardziej wzmocnić i zjednoczonyć pozostałe kraje Wspólnoty. To nie będzie Rosji na rękę – podkreślał gość audycji Ekspaci.

Tymczasem, środowiska skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne – m.in. w Polsce, Holandii i na Słowacji – chcą zorganizowania podobnego głosowania, jak referendum w Wielkiej Brytanii. Czy rezultatem Brexitu będzie efekt domina i kolejne kraje będą chciały wystąpić ze Wspólnoty? O tym w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Valery Sauko.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt