Logo Polskiego Radia
Print

Masakra w Orlando a homofobia

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.06.2016 13:15
  • Ekspaci o tragedii w Orlando.mp3
Masakra w Orlando wzbudziła dyskusję na temat homofobii. A jak sytuacja osób LGBT wygląda w Polsce – i to oczami obcokrajowców? O tym w audycji Ekspaci. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Misza Czerniak, aktywista LGBT pochodzący z Rosji i Bohdan Prystupa, szef Fundacji ADD, zajmującej się pomocą migrantom, w tym również osobom LGBT.

W wyniku strzelaniny w nocnym klubie gejowskim w Orlando zginęło 50 osób, a 52 zostały ranne. Jak podkreślał Misza Czerniak, dla osób ze środowiska homoseksualnego to cios w bezpieczną przestrzeń.

– Kluby gejowskie to przestrzeń bezpieczna – tam, gdzie możesz być sobą i nie musisz niczego udawać, kalkulować i stwarzać pozory. Kiedy włamuje się tam ktoś, kto cię nienawidzi za to, kim jesteś, to jest to straszne – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zamach w Stanach Zjednoczonych niemal zbiegł się w czasie z Paradą Równości w Warszawie. Bohdan Prystupa zapewniał, że kolejny marsz środowiska LGBT przebiegł w tym roku wyjątkowo spokojnie.

– To najliczniejsza i najspokojniejsza Parada Równości w historii. Brało w niej udział 35 tys. ludzi i była tylko jedna kontrmanifestacja składająca się z 3 uczestników. Policja spisała się świetnie i jest wspierająca dla Parady od lat i należy jej się podziękowanie od środowiska LGBT – mówił gość audycji Ekspaci.

Politycznym celem Parady Równości jest wywalczenie możliwości zawarcia formalnych związków między osobami tej samej płci.

Audycję prowadziła Masza Makarowa.

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt