Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: wicemer Wilna zdobyła tytuł "Polaka Roku 2018"

IAR
Dariusz Adamski 09.01.2019 12:24
  • Wicemer Wilna zdobyła tytuł "Polaka Roku 2018" na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego
Tytuł "Polaka Roku 2018" na Litwie zdobyła wicemer Wilna Edyta Tamosziunaite
Stolica Litwy - WilnoStolica Litwy - Wilnopixabay/CC0 License/3dman_eu

Plebiscyt został zorganizowany już po raz dwudziesty pierwszy przez jedyny w kraju polski dziennik "Kurier Wileński".

Edyta Tamosziunaite z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin zdobyła ponad tysiąc czterysta głosów nadesłanych pocztą przez czytelników "Kuriera Wileńskiego". - Konkurs startuje w pierwszych tygodniach września. Wtedy można zgłaszać kandydatów do tego zaszczytnego tytułu. Ludzie mają sporo czasu do przemyślenia - powiedział Polskiemu Radiu Robert Mickiewicz, redaktor naczelny dziennika. Zasady plebiscytu przewidują jednak, że o wyborze "Polaka Roku" decyduje też kapituła. W jej skład wchodzą poprzedni zwycięzcy plebiscytu - dodaje Mickiewicz.

Edyta Tamosziunaite od 2007 roku przez pięć lat pracowała w administracji wileńskiej rady miejskiej, gdzie jako dyrektorka departamentów zajmowała się m.in. kulturą oraz edukacją. W 2013 roku była wiceministrem edukacji i nauki, a od 2017 roku jest wicemerem Wilna. W marcowych wyborach samorządowych będzie ubiegać się o stanowisko mera miasta. - W moim programie wyborczym zaznaczam, że chcę, aby dla każdego w Wilnie żyło się wygodnie - powiedziała Polskiemu Radiu Edyta Tamosziunaite.

W plebiscycie "Polak Roku" oddano w sumie blisko pięć tysięcy głosów na dziesięciu kandydatów. Uroczyste uhonorowanie laureatów odbędzie się 27 stycznia w wileńskim Domu Kultury Polskiej.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt