Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: Konkurs "Najlepsza szkoła, najlepszy nauczyciel"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.12.2018 12:54
  • Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” [posłuchaj]
Za nami XXIV edycja konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna"
W roku szkolnym 2017/2018 w czołówce rankingu „Macierzy Szkolnej” znalazły się: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, Gimnazjum w Mickunach, Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace oraz Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach oraz Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w NiemenczynieW roku szkolnym 2017/2018 w czołówce rankingu „Macierzy Szkolnej” znalazły się: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, Gimnazjum w Mickunach, Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace oraz Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach oraz Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w NiemenczynieFoto kurierwilenski.lt
Organizowany przez Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna” konkurs "Najlepsza szkoła, najlepszy nauczyciel” ma na celu uhonorowanie najlepszych gimnazjów oraz szkół podstawowych z polskim językiem nauczania oraz nauczycieli, których uczniowie w ubiegłym roku szkolnym mieli najlepsze wyniki na egzaminach maturalnych, w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

„To jedna z największych i jedna z najważniejszych uroczystości „Macierzy Szkolnej” – mowił prezes stowarzyszenia, Józef Kwiatkowski.

XXIV edycja konkursu „Najlepsza szkoła. Najlepszy nauczyciel”, podobnie jak w latach poprzednich, pozwala zapoznać się z wynikami maturzystów osiąganymi podczas składania egzaminów państwowych w roku szkolnym 2017/18. Jak wynika z obliczeń „Macierzy Szkolnej”, w tym roku maturę zdało 818 uczniów szkół polskich. 517 maturzystów dostało się na wyższe uczelnie, co stanowi 69,8 proc. Około 11 proc. z nich wybrało studia zagraniczne.

„Powodem (wybierania studiów zagranicznych) jest zła sytuacja wokół egzaminu z języka litewskiego, która zmusza naszych uczniów do szukania uczelni i lepszych warunków do nauki za granicą” – stwierdził Józef Kwiatkowski. „Trzeci rok z kolei pogarszają się wyniki na egzaminie z języka litewskiego. Nie jest to winą ani nauczyciela, ani rodzica, ani ucznia. Winny jest cały chory system oświaty, a zwłaszcza chory system nauczania języka litewskiego” – podkreślił prezes „Macierzy Szkolnej”.

Z Józefem Kwiatkowskim, prezesem Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, rozmawiał Kamil Zalewski.
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt