Logo Polskiego Radia
Print

Ukraina: spotkanie parlamentarzystów z młodzieżą

IAR / PAP
Dariusz Adamski 05.12.2018 09:47
  • Przedstawiciele Sejmowej i Senackiej Komisji Łączności z Polakami za Granicą z wizytą na Ukrainie. Materiał Eugeniusza Sały (IAR)
Przedstawiciele Sejmowej i Senackiej Komisji Łączności z Polakami za Granicą spotkali się z mieszkającymi na Ukrainie Polakami
Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą udali się z wizytą na zachodnią Ukrainę. Parlamentarzyści odwiedzili Polaków w Samborze, Łanowicach, Lwowie oraz Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie).

Kulminacyjnym punktem było spotkanie z przedstawicielami lwowskiej i wileńskiej młodzieży w budynku Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz udział w IV Forum Młodych Polaków na Ukrainie, które odbyło się w Iwano-Frankiwsku.

Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą zaznaczyła, że najważniejszą częścią wizyty było spotkanie się z młodymi Polakami.

- Jesteśmy bardzo zbudowani tą wizytą. Przyjazd delegacji odbył się głównie z powodu chęci spotkania się z młodymi ludźmi, naszymi młodymi Polakami z Litwy i Ukrainy. Mamy nadzieję, że w czasie naszych rozmów młodzież nawiąże także kontakty z Polakami na terytorium Rzeczpospolitej. Powstał pomysł spotkania na Zaolziu, a więc czeską stroną młodych Polaków. Zawsze chętnie spotykamy się z naszymi Rodakami, ale to o czym mówiłam na spotkaniu, że zawsze brakuje tego młodego komponentu, tej świeżej krwi, młodych ludzi, którzy są zarażeni polskością i miłością do Polski, chcą aktywnie działać w swoich środowiskach, integrować się i przełamywać wielopokoleniowe bariery. Zrobimy wszystko, aby pomóc w rozwoju tej inicjatywy - powiedziała posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz.

Senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą podkreślił, że Polska będzie wpierać inicjatywy wspólnych spotkań młodych Polaków.

- My możemy tylko takim wspaniałym projektom sprzyjać, wspierać i promować je w innych krajach, tam gdzie mieszkają młodzi Polacy. Zachęcać ich, aby dołączyli do tego projektu oraz aby z tego była coraz większa korzyść. Takie działania polskiej młodzieży mocno nas budują. Cieszymy się z tego, i to jest nadzieją, że polskość, pomimo tego, że mijają lata i całe pokolenia Polaków, nie zaginie, ale będzie dalej pielęgnowana, rozwijana i przekazywana kolejnym pokoleniom - podsumowała senator Artur Warzocha.

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt