Logo Polskiego Radia
Print

I Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.08.2018 17:09
  • I Polonijny Festiwal Biegowy w Pułtusku. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Festiwal był wydarzeniem, które umacnia więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju
I Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy w PułtuskuI Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy w PułtuskuFoto: Wspólnota Polska

W Pułtusku odbył się, z inicjatywy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy.

Festiwal był wydarzeniem, które z jednej strony miało za zadanie popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu, a z drugiej strony umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Były występy artystyczne, piknik rodzinny, gril ale przede wszystkim różnorodne trasy biegowe dla każdego uczestnika bez względu na kondycję fizyczną czy wiek.

Trasa Polonijnego Półmaratonu wytyczona została w Nadleśnictwie Pułtusk, które obejmuje ponad 20 tys. ha lasów. Zróżnicowane drzewostany i szata roślinna oraz wiele gatunków zwierząt i ptaków przyciągają biegaczy, którzy licznie eksplorują pułtuskie ścieżki leśne. Bieganie po lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają na człowieka uspokajająco.

Pomimo kapryśnej aury, wiatru i siąpiącego deszczu - chociaż każdy kto biega na długich dystansach wie, że w tym przypadku pogoda sprzyjała zawodnikom - na dystansie Polonijnego Półmaratonu wynoszącym niebagatelne 21 km 97,5 m wystartowali najlepsi z najlepszych. Po godzinie jedenastu minutach i czternastu sekundach metę przekroczył pierwszy zawodnik ...

W trzecim dniu Festiwalu Biegowego rozegrano Bieg po Puszczy Białej - miejscu szczególnym ze względu na swoje walory przyrodnicze, ale też kulturowe - który zakończył się oczywiście ceremonią medalową.

10-kilometrowa trasa wiodła przez malowniczą Puszczę Białą stanowiącą ostoję dla wielu coraz rzadziej spotykanych roślin i zwierząt. Puszcza Biała to lasy rozciągające się w widłach Bugu i Narwi. W przeszłości nazywano ją też Biskupią, bo od XIII w. lasy te należały do biskupów płockich rezydujących na pułtuskim zamku.

Ocenia się, że w Puszczy Białej występuje ponad 30 gatunków chronionych roślin, a w jej rejonie gniazduje 150 gatunków ptaków, w tym żurawie i czarne bociany. Bardzo często można spotkać w Puszczy dzika, jelenia albo stado saren.
Puszcza znana jest jako miejsce występowania bursztynu. Jego wydobycie było niegdyś ważnym zajęciem miejscowej ludności. Wyjątkowości temu regionowi nadaje kultura Kurpiowska, której odrębność wyraża się zarówno w architekturze, jak i w sztuce i gwarze ludowej.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Michała Fedusio.

Źródło: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt