Logo Polskiego Radia
Print

Festiwal PolskaÉire w Rudzie Śląskiej

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 26.08.2018 18:09
“Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm” to motyw przewodni Festiwalu PolskaÉire, który odbywa się na Śląsku
Foto: materiały prasowe

Organizatorem festiwalu jest Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne. To trzy dni wypełnione filmem, muzyką, literaturą, smakowitą kuchnią i wszystkim, co najlepsze mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk. W sumie ponad 40 różnego rodzaju atrakcji!

Pierwszy dzień festiwalu to był śląsko-irlandzki przeplataniec kulturowy wypełniony między innymi pokazem mody zabrzańskiej projektantki, Mirosławy Szałasty, pt. „Kolory Górnego Śląska” oraz pokazem filmu “Młodzi przebojowi”, cenionego irlandzkiego reżysera Johna Carneya.

Organizatorzy zadbali o to, aby każdy znalazł w programie coś dla siebie. Dzieci skorzystały z zajęć Arts & Crafts oraz zabaw opartych o elementy rugby. A wszyscy młodzi duchem mogli stworzyć własne spersonalizowane widokówki festiwalowe lub spróbować swych sił w czasie warsztatów tradycyjnej muzyki irlandzkiej.

Goście mogli również wziąć udział w szeregu wykładów oraz spotkań z ciekawymi gośćmi, w tym z dyplomatą Piotrem Rakowskim, pomysłodawcą Festiwalu Polska Éire, byłym zastępcą Ambasadora RP w Irlandii. Miłośnicy kuchni śląskiej oraz irlandzkiej mogli z kolei spróbować swych sił w warsztatach kulinarnych z Michałem Kaczmarczykiem, znanym szefem kuchni z Pubu Druid w Rudzie Śląskiej.

Jako, że Festiwal Polska Éire kulturą stoi to można było w jego trakcie spotkać się aż z czterema pisarzami, w tym z Martą Matyszczak, popularną autorką powieści kryminalnych z Chorzowa.

Festiwal Polska Éire jest również pełen akcentów śląskich. Pracownicy Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej przygotowali szereg atrakcji dla młodszych i starszych. Goście mogli przymierzyć tradycyjne śląskie stroje, a nawet spróbować swych sił, piorąc na waszbrecie. Nie zabraknie również opowieści o śląskich zwyczajach, tradycjach oraz rozwoju przemysłu w naszym regionie.

W czasie festiwalu nie zabrakło oczywiście również i muzyki granej na żywo. W tym roku powrócili do Rudy Śląskiej Carrantuohill oraz Barry Jay Hughes. Temu ostatniemu towarzyszyła Ella Englishby. Odrębnymi występami uraczyli festiwalową widownię irlandzki muzyk, Greg Clifford, wokalistka zespołu „FRYNA”, Katarzyna Sroka, oraz znany i lubiany Gang Olsena.

O FESTIWALU POLSKA ÉIRE

Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhána Ó Ríordáina oraz Ambasady RP w Dublinie. Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne przy wsparciu szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy.

W ramach pierwszej edycji festiwalu w Rudzie Śląskiej, w 2017 r., miało miejsce około 20 wydarzeń w całym mieście. Wzięło w nich udział ponad 6.000 osób. Polska Éire Festiwal to coroczne świętowanie przyjaźni polsko-irlandzkiej. Celem festiwalu jest wzmacnianie więzi pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem poprzez wspólne uczestnictwo członków lokalnych społecznosci w wydarzeniach o charakterze sportowym, kulturalnym, biznesowym oraz naukowym.

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym festiwalu.

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt