Logo Polskiego Radia
Print

Młodzież z Wrocławia sprząta polski cmentarz w Kołomyi

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.08.2018 09:15
  • Młodzież z Wrocławia sprząta cmentarz w Kołomyi. Relacja Kariny Wysoczańskiej i Eugeniusza Sało
Trwa akcja „Sprzątanie polskiego cmentarza w Kołomyi”, w ramach której młodzież porządkuje zabytkowe nagrobki
Młodzież z Wrocławia porządkuje cmentarz w KołomyiMłodzież z Wrocławia porządkuje cmentarz w KołomyiFoto: Eugeniusz Wołoszyn

Od 2 do 16 sierpnia trwa akcja „Sprzątanie polskiego cmentarza w Kołomyi”, w ramach której młodzież porządkuje zabytkowe polskie nagrobki. W tym roku w akcji uczestniczy ponad 20. wolontariuszy z Polski, a pomaga im młodzież polska ze Lwowa i Stanisławowa (dzisiejszy Iwano-Frankiwsk).

Cmentarz
Cmentarz w Kołomyi

Od 2010 roku prace remontowo-porządkowe na tym zabytkowym polskim cmentarzu organizuje Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu.

„Co roku przyjeżdżamy w okresie wakacji na dwa tygodnie. Robimy gruntowną robotę na tym przepięknym zabytkowym cmentarzu. Od początku co roku posuwamy się coraz dalej po kilkadziesiąt mogił. Bardzo wiele nagrobków jest poprzewracanych, pozawalanych i poniszczonych. Często trzeba je wykopywać, bo tylko fragmenty wystają z podziemi i z chaszczy” – opowiada koordynator akcji Zbigniew Saganowski, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu.

Foto:
Foto: Eugeniusz Wołoszyn

Do sprzątania dołączyli również członkowie Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”.

- Chcieliśmy przyjechać tutaj przynajmniej na jeden dzień, aby prężnie popracować na cmentarzu w Kołomyi. Aby łączyć się w tym co robimy. Pokazać, że tutaj są Polacy, którzy też pamiętają o historii - powiedział prezes Eugeniusz Wołoszyn.

Foto:
Foto: Eugeniusz Wołoszyn

Podczas pobytu na Ukrainie wrocławska młodzież także zwiedzi polskie miejsca pamięci w obwodzie stanisławowskim.

Relację z Kołomyi przygotowali Eugeniusz Sało i Karina Wysoczańska z „Kuriera Galicyjskiego”.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt