Logo Polskiego Radia
Print

Wizyta wicemarszałek Senatu Marii Koc w Grodnie

IAR
Dariusz Adamski 15.04.2018 20:30
  • Białoruś: wizyta wicemarszałek Senatu Marii Koc w Grodnie. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Wicemarszałek Senatu Maria Koc w trakcie wizyty na Białorusi spotkała się z polską społecznością i duchowieństwem
Wicemarszałek Senatu Maria Koc z uczestnikami dyktanda z języka polskiegoWicemarszałek Senatu Maria Koc z uczestnikami dyktanda z języka polskiegoTwitter/@PLinBelarus

Wicemarszałek Senatu Maria Koc w trakcie wizyty na Białorusi spotkała się w Grodnie z Aleksandrem Kaszkiewiczem, biskupem diecezji grodzieńskiej oraz polską społecznością i lokalnymi władzami. Odwiedziła również klasztor serafitek w Spoćkiniach pod Grodnem, gdzie przekazała pomoc humanitarną.

Wicemarszałek Maria Koc uczestniczyła we mszy świętej w kościele w Spoćkiniach . Podziękowała miejscowej społeczności za pielęgnowanie polskości i wiary przodków. Następnie w trakcie spotkania z biskupem Aleksandrem Kaszkiewiczem rozmawiała o sytuacji diecezji grodzieńskiej , w tym możliwościach polskiego wsparcia przy odnawianiu zabytków sakralnych. Maria Koc była też gościem specjalnym konkursu Mistrz Ortografii zorganizowanego przez Związek Polaków na Białorusi nie uznawany przez miejscowe władze.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem wielkiej aktywności Związku Polaków na Białorusi w zakresie nauki języka polskiego. Kiedy tylko przyjadę do Grodna to zawsze dzieje się coś z udziałem nauczycieli i przede wszystkim dzieci i młodzieży które uczą się języka polskiego - powiedziała wicemarszałek Senatu.

Maria Koc podczas wizyty spotkała się również z Jeleną Bubienczyk, wicegubernator obwodu grodzieńskiego, z którą omawiała możliwości współpracy oraz sytuację polskiej mniejszości.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt