Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: zaprezentowano projekt "Wileńskie Siłaczki"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.03.2018 20:06
  • Projekt "Wileńskie Siłaczki". Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Losy i przeżycia Polek z Wileńszczyzny podczas II wojny światowej prezentuje projekt "Wileńskie Siłaczki"
Foto: Wileńska Młodzież Patriotyczna

Losy i przeżycia Polek z Wileńszczyzny podczas II wojny światowej oraz okresu powojennego prezentuje projekt "Wileńskie Siłaczki". Pamięć o nich została utrwalona w filmach przygotowanych przez Wileńską Młodzież Patriotyczną. Prezentacja pierwszego z obrazów odbyła się w Wilnie.

Projekt "Wileńskie Siłaczki" został zainicjowany przed rokiem - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy Greta Bartosewicz z Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej. "Przedstawia on życie kobiet na Wileńszczyźnie w latach trzydziestych, czterdziestych, a nawet pięćdziesiątych, kiedy odradzała się polskość na Wileńszczyźnie" - wyjaśnia Greta Bartosewicz i dodaje, że jest to również dopełnienie tematu Żołnierzy Wyklętych. Inspiracją do przygotowania filmów była książka Szymona Nowaka "Dziewczyny Wyklęte". Opisano w niej losy kobiet, które zmuszone były nie tylko do utrzymywania rodzin, ale też przekazywania dzieciom patriotycznych wartości. W pierwszym filmie młodzież zaprezentowała losy Antoniny Wilkiszienie.

"Z całej szkoły zaledwie w piątkę uczyliśmy się po polsku i sami musieliśmy stworzyć sobie warunki do nauki" - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy pani Antonina. Wileńska Młodzież Patriotyczna zapewnia, że każda z opowieści tuż po oficjalnej prezentacji zostanie opublikowana w internecie, aby historie Polek z Wileńszczyzny, dbających o polskość w trudnych czasach, mógł poznać każdy Polak.

IAR/Kamil Zalewski/ho


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt