Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent podziękował Polakom za przekazywanie tradycji

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.03.2018 16:00
  • Andrzej Duda uczestniczył w uroczystym podsumowaniu drugiej edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie. Relacja Michała Fedusio[posłuchaj]
Andrzej Duda uczestniczył w uroczystym podsumowaniu drugiej edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie
Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

- Chciałbym żeby Polacy na całym świecie przeżywali stulecie niepodległości - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego podsumowania II edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie. Podziękował Polakom za podtrzymywanie polskości i kultury.

- Chciałbym wam bardzo serdecznie za to podziękować, podziękować tym pokoleniom, których już nie ma, a które przechowały tę polskość i tradycję, nie tylko przechowały, ale także ją przekazały - mówił prezydent do zgromadzonych na uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Nawiązał do występów zespołów muzycznych i tanecznych, zaprezentowanych podczas uroczystości. - Dzieci wychodzą (na scenę) i pięknie mówią po polsku, śpiewają po polsku, tańczą tańce, które są elementem naszej wielkiej tradycji. Ogromnie, ogromnie wszystkim za to dziękuję - powiedział.

- Kiedy na stulecie niepodległości mówię, że chciałbym, żeby Polacy na całym świecie je przeżywali, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, bo przecież są wszędzie, to właśnie mówię o tej jedności, o tym pniu wspólnym, z którego wszyscy wyrośliśmy - zaznaczył prezydent.

- Dziękujemy wszystkim polskim nauczycielom, wszystkim organizatorom polskiego życia kulturalnego, wszystkim prowadzącym Polskie Domy. Dziękujemy za całego serca polskim księżom pracującym na tych terenach, którzy swoją posługą duszpasterską wzmacniają tego ducha, z jednej strony właśnie wiary, tradycji, polskiej kultury, ale przede wszystkim bardzo często także ducha przetrwania, żeby być, żeby być podtrzymanym na duchu - powiedział.

- Bardzo dziękujemy wszystkim partnerom i sponsorom. Z całego serca zachęcamy do tego, aby dalej brać udział w tej akcji. Prosimy o dalsze wsparcie i dalszą współpracę. Bo nie ma żadnej wątpliwości, że warto. Warto dla Rzeczypospolitej, dla nas wszystkich - zaznaczył Andrzej Duda.

- Warto pomagać proszę państwa - dodała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do zgromadzonych na uroczystości. Przypomniała, że spora część darów w ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie trafiła do szkół.

- Jest to wyraz naszej wdzięczności dla wszystkich tych, którzy dbają o rozwój oświaty polskiej mniejszości narodowej za granicą. Wdzięczności za upowszechnianie języka polskiego, za upowszechnianie wiedzy o naszym wspólnym dorobku kulturowym, o tradycji i kulturze - powiedziała. - Te wszystkie starania są ogromnie ważne, ponieważ to one wzmacniają poczucie polskiej tożsamości narodowej wśród pokoleń, które urodziły się poza Polską - podkreśliła.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Michała Fedusio.

PAP/ho/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt