Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: książki do języka polskiego z Polski

IAR / PAP
Dariusz Adamski 07.02.2018 15:52
  • Litwa: książki do języka polskiego z Polski. Relacja Kamila Zalewskiego[posłuchaj]
Uczniowie ze szkół polskich na Litwie będą mogli uczyć się z książek sprowadzanych z Polski
Biblioteka - zdjęcie ilustracyjneBiblioteka - zdjęcie ilustracyjnePixabay/jarmoluk/CC0 License

Poinformował o tym dzisiaj premier Litwy podczas spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna". O tym, że obecne podręczniki są stare i nieaktualne alarmowali w styczniu rodzice i nauczyciele.

Temat podręczników poruszyła wczoraj litewska minister oświaty i nauki Litwy Jurgita Petrauskiene. Przyznała, że obecne książki do języka polskiego są przestarzałe. Zapowiedziała też, że będzie można sprowadzać je z Polski. Dziś tę opinię powtórzył litewski premier Saulius Skvernelis podczas spotkania z przedstawicielami stowarzyszenia "Macierz Szkolna".

- W zasadzie jest przychylność (ze strony premiera - przyp.red.), że można ich używać - powiedział Polskiemu Radiu prezes Macierzy Szkolnej Józef Kwiatkowi. Nie wykluczył, że książki z Polski uda się sprowadzić przed początkiem nowego roku szkolnego.

Minister oświaty Litwy podjęła decyzję o powołaniu grupy eksperckiej, która będzie się składać z nauczycieli języka polskiego i przedstawicieli litewskiego resortu. Natomiast podczas dzisiejszego spotkania z premierem rozmawiano o przyszłości kadry pedagogicznej zwiększeniu kwoty przypadającej na ucznia w szkołach mniejszości narodowych. Poważnym problemem jest ujednolicenie programu nauczania. Liczba godzin języka litewskiego jest mniejsza w szkołach mniejszości narodowych niż w szkołach litewskich. Mimo tego, egzamin, do którego przystępują później dzieci - jest taki sam dla wszystkich.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt