Logo Polskiego Radia
Print

Polskie dziedzictwo za granicą wymaga wsparcia

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 12.01.2018 21:30
  • Z Dorotą Janiszewską - Jakubiak, dyrektor Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
O nasze bogactwo kulturowe na całym świecie zadba Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą
Minister Piotr Gliński wręcza nominację dyrektor Dorocie Janiszewskiej-JakubiakMinister Piotr Gliński wręcza nominację dyrektor Dorocie Janiszewskiej-JakubiakFoto: Danuta Matloch/MKiDN

"Musimy dbać o dziedzictwo kulturowe za granicą" - mówił Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, powołując do życia nową instytucję.

- Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą to jest instytut, który będzie się opiekował, jeśli chodzi o Wschód, polskim dziedzictwem historycznym, czyli głównie naszymi zabytkami. Tym wszystkim co zostało na Wschodzie, co jest na Ukrainie, Białorusi, co jest na Litwie, np. polskie cmentarze czy polskie świątynie we Lwowie i Żółkwi. Wiele jest tam do zrobienia - powiedział prof. Piotr Gliński.

Jak mówił, mamy za granicą około 30 instytucji polonijnych, które są bardzo ważne. Wymienił Instytut Józefa Piłsudskiego w Stanach Zjednoczonych, Instytut Literacki i Bibliotekę Polską w Paryżu, Zamek w Rapperswilu w Szwajcarii czy Muzeum Polskie w Chicago.

O zadaniach i roli nowej placówki Maria Wieczorkiewicz rozmawiała z Dorotą Janiszewską - Jakubiak, dyrektor nowo powołanej placówki.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt