Logo Polskiego Radia
Print

Sto lat niepodległości. Prezydent odwiedzi Polonię

IAR
Dariusz Adamski 12.01.2018 09:53
  • Prezydent odwiedzi Polonię w 100-lecie niepodległości - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Prezydent Andrzej Duda zapowiada wizyty w największych ośrodkach polonijnych na świecie
Prezydent Andrzej DudaPrezydent Andrzej Duda PAP/Bartłomiej Zborowski

Wszystko to z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Andrzej Duda mówił o swoich planach w czasie wieczornego spotkania z dyplomatami akredytowanymi w Polsce.

Podczas wystąpienia poświęconego polityce zagranicznej Polski Andrzej Duda mówił, że Polonia to jedna z wizytówek kraju na świecie. “Jestem dumny, że Polacy mieszkający za granicą aktywnie manifestują przywiązanie do swojej Ojczyzny, do polskiego języka i polskiej kultury. Cieszę się również, że z sukcesem uczestniczą w życiu społecznym, kulturalnym, gospodarczym a także i politycznym krajów, które wybrali na swoją drugą Ojczyznę, przyczyniając się tym samym do ich rozwoju” - mówił.

Prezydent zapowiedział, że w najbliższych miesiącach odwiedzi co najmniej kilka skupisk Polonii na świecie. Poprosił też dyplomatów z całego świata o życzliwość ich władz dla inicjatyw Polonii w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.

Szacuje się, że za granicą mieszka około 21 milionów Polaków. Największe polskie skupiska to między innymi Chicago i Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych. Dwa miliony Polaków mieszkają w Niemczech, a milion we Francji i Wielkiej Brytanii.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt