Logo Polskiego Radia
Print

Start polsko-litewskiej załogi w Rajdzie Dakar 2018

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 03.01.2018 14:49
  • Polak i Litwin wspólnie wystartują w Rajdzie Dakar. Relacja Kamila Zalewskiego
Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski po raz kolejny wystartują razem w Rajdzie Dakar 2018
Foto: Kamil Zalewski/PRdZ

Polak i Litwin ponownie powalczą o pierwsze miejsce w Rajdzie Dakar.

2 stycznia na wileńskim lotnisku odbyło się pożegnanie rajdowców – Benediktasa Vanagasa i Sebastiana Rozwadowskiego, którzy wystartują razem w Rajdzie Dakar 2018.

Tuż przed odlotem rajdowcy spotkali się z dziennikarzami i swoimi sympatykami. Podkreślali, że ich wspólny start ma wymiar symboliczny, bo w tym roku Polska i Litwa obchodzą stulecie odzyskania niepodległości.

- My nadal deklarujemy przyjaźń dwóch narodów. Litwa mocną była wtedy, gdy mieliśmy dobre stosunki z Polską. Swoim przykładem chcemy pokazać politykom i wszystkim innym, że razem jesteśmy mocni – powiedział Benediktas Vanagas.

Przed odlotem Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski odwiedzili Hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie, którego są ambasadorami. Na lotnisko, aby pożegnać sportowców, przybyli Grzegorz Poznański zastępca ambasadora RP na Litwie, dyrektorka hospicjum s. Michaela Rak wraz z wolontariuszami oraz wielu innych gości.

– Jest to nasz wspólny Dakar – chorych naszego hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, jedynego hospicjum na Litwie. Dakar naszych rajdowców, którzy każdy dzień i każdy etap ofiarowują za naszych chorych i to jest wzajemna wymiana darów. Nasi chorzy na łóżkach, rodziny naszych chorych, my personel, wolontariusze – każdego dnia w wymiarze wspólnej więzi naszej duchowej jesteśmy razem – powiedziała siostra Michaela Rak.

Jak zaznaczyła siostra, wszystko rozpoczęło się od wywiadu w radiu, po którym zatelefonowała i zaproponowała rajdowcom zostania ambasadorem hospicjum. Zarówno litewski kierowca, jak i jego polski pilot, zgodzili się na tę propozycję.

Rajd Dakar 2018 odbędzie się w dniach 6-20 stycznia. Jego uczestnicy pojadą po bezdrożach Peru, Boliwii i Argentyny.

Relacja Kamila Zalewskiego.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt