Logo Polskiego Radia
Print

Rok 2017 ważny dla stosunków polsko-litewskich

IAR / PAP
Dariusz Adamski 31.12.2017 17:26
  • Litwa: rok 2017 ważny dla mniejszości polskiej i stosunków polsko-litewskich. Relacja Kamila Zalewskiego
Rok 2017 przyniósł rozwiązanie kilku ważnych spraw dotyczących mniejszości polskiej na Litwie
Wilno - Stolica LitwyWilno - Stolica Litwy3dman_eu/pixabay/CC0 License

Jednocześnie w ocenie litewskich komentatorów nastąpiło znaczne ocieplenie stosunków polsko-litewskich.

W ocenie przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, europosła Waldemara Tomaszewskiego, część problemów zostało rozwiązanych, szczególnie tych dotyczących szkolnictwa polskiego na Litwie. - Udało nam się akredytować 36 gimnazjów. Są to tzw. długie gimnazja, gdzie nauczanie będzie się odbywało od pierwszej do dwunastej klasy - mówi Polskiemu Radiu Tomaszewski i wyjaśnia, że wcześniej planowano akredytowanie tylko trzynastu takich szkół. Polityk uważa też, że w 2017 roku udało się też wzmocnić jedność Polaków na Litwie. Problemem natomiast według niego jest kwestia zwrotu ziemi w Wilnie, gdzie swoją właśność odzyskała zaledwie połowa ubiegających się o nią osób. Waldemar Tomaszewski zaznacza, że większość z nich to Polacy.

Turbulencje na litewskiej scenie politycznej w postaci wystąpienia z koalicji rządzącej socjaldemokratów, to szansa dla partii polskiej - ocenia w rozmowie z Polskim Radiem politolog, Andrzej Pukszto z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. - Polacy nie weszli do koalicji rządzącej, pomimo, że dostali zaproszenie, ale wyrazili chęć współpracy przy poszczególnych inicjatywach - zaznacza politolog i przypomina, że premier Litwy, Saulius Skvernelis powołał na jednego ze swoich doradców Polaka z AWPL-ZChR - Artura Ludkowskiego. Polacy natomiast zawarli koalicję z liberałami w Wilnie, gdzie przedstawicielka polskiej partii zajęła stanowisko wicemera.

Andrzej Pukszto dodaje, że niezwykle ważnym wydarzeniem było porozumienie się "Litewskich Kolei" z PKN Orlen w spornej kwestii dotyczącej taryf za przewóz ładunku. Jak zauważa politolog, zmiany personalne w "Litewskich Kolejach" wiążą się z bezpieczestwem państwa. - To ważne nie tylko dla Polski, ale też dla Litwy. Sprawy bezpieczeństwa energetycznego w kontekście agresywnego zachowywania się Rosji są priorytetowe dla wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej - mówi Pukszto.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt