Logo Polskiego Radia
Print

Rosja: Polonia odzyska kościoły zabrane przez władze?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 30.12.2017 18:05
  • Rosyjska Polonia i sytuacja Kościoła katolickiego w Rosji - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Polacy mieszkający w Rosji od lat zabiegają o zwrot kościołów zagarniętych przez władze ZSRR
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePEXELS/Pixabay/eloneo/CC0 License

W tym roku rosyjscy urzędnicy podtrzymali odmowne decyzje, dotyczące wydania wspólnotom polonijnym świątyń w Smoleńsku i Irkucku. Natomiast w syberyjskiej miejscowości Białystok zabytkowy kościółek spłonął w pożarze.

Wspólnota polonijna w Smoleńsku, wspierana przez katolików innych narodowości od co najmniej 27 lat zabiega o zwrot tamtejszego kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Początkowo obiecywano im, że odzyskają świątynię. Jednak na przełomie 2016 i 2017 roku dowiedzieli się, że władze obwodowe planują urządzenie w kościele sali koncertowej.

Przedstawiciel moskiewskiej Kurii ojciec Cyryl stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem, że budowa sali koncertowej nie stoi w sprzeczności z oddaniem świątyni katolikom. Jako przykład podał znajdującą się w Moskwie katedrę, w której od lat organizowane są koncerty organowe. Podobna sytuacja jest w Irkucku. W tamtejszym kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny funkcjonuje już sala koncertowa. Władze miasta wyrażają zgodę na odprawianie w niej mszy świętych, ale nie chcą oddać świątyni.

Negocjacje wciąż trwają w Riazaniu. Natomiast nie mogą odzyskać kościoła katolicy w Wołogdzie. Tamtejszą świątynię sprzedano prywatnemu właścicielowi, który urządził w niej restaurację.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt