Logo Polskiego Radia
Print

MSZ wydał 30 tys. legitymacji dla uczniów polonijnych

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.12.2017 00:30
  • MSZ wydał 30 tysięcy legitymacji dla uczniów polonijnych - rozmowa z wiceministrem Janem Dziedziczakiem
Jan Dziedziczak: uczniowie polonijni uzyskują takie same przywileje jak ich koledzy w Polsce
Sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak Sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak Foto: PAP/ Paweł Supernak

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ponad 30 tysięcy legitymacji dla uczniów i nauczycieli polonijnych oraz Polaków za granicą. Dokumenty upoważniają do zniżek na terenie kraju w przypadku, kiedy dzieci i nauczyciele przyjeżdżają do Polski na święta lub wakacje.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak wyjaśnia, że uczniowie polonijni na podstawie legitymacji uzyskują takie same przywileje jak ich koledzy w Polsce.

Wydano ponad 27,5 tysiąca legitymacji ucznia i 3 338 legitymacji nauczyciela. W krajach Europy Zachodniej legitymację uczniowską ma ponad 23,5 tys. dzieci polonijnych, na Wschodzie prawie 2 tysiące - tam bardziej popularna jest Karta Polaka, która daje więcej przywilejów. W Ameryce Północnej legitymację posiada już ponad 5 tys. polskich dzieci.

Wiceminister zaznacza, że posiadanie legitymacji ma wymiar symboliczny. Jan Dziedziczak liczy, że w kolejnym roku MSZ wyda więcej legitymacji.

Dokument wydaje konsul na wniosek rodzica. Wnioski można składać zarówno w szkole, do której chodzi dziecko jak i w konsulacie. Pomysłodawcą inicjatywy był prezydent Andrzej Duda. Przepisy dotyczące wydawania legitymacji polonijnych obowiązują od kwietnia tego roku.

Z wiceministrem spraw zagranicznych Janem Dziedziczakiem rozmawia Katarzyna Ingram.


IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt