Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: odsłonięto tablice poświęcone Mackiewiczom

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.12.2017 17:10
  • W Wilnie upamiętniono braci Mackiewiczów. Relacja Kamila Zalewskiego.mp3
Na Litwie upamiętniono znanych przedwojennych publicystów - braci Józefa i Stanisława Cat-Mackiewiczów
Foto: zw.lt

Na Litwie upamiętniono znanych przedwojennych publicystów - braci Józefa i Stanisława Cat-Mackiewiczów. W miejscach, gdzie mieszkali, umieszczono polsko-litewskie tablice informacyjne.

Jedna z tablic znalazła się na budynku przy ulicy Witebskiej 1 w Wilnie. Tutaj w latach 1907-1922 Mackiewiczowie spędzili swoje dzieciństwo - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy Aleksander Radczenko z Polskiego Klubu Dyskusyjnego, który jest jednym z inicjatorów upamiętnienia publicystów. "Jest to budynek prywatny, ale właściciele od razu poszli nam na rękę" - dodał.

Zbigniew Głazko - również jeden z inicjatorów odsłonięcia tablicy - powiedział, że idea narodziła się 8 lat temu, kiedy przy dzienniku "Kurier Wileński" powstał społeczny komitet uczczenia pamięci Józefa Mackiewicza. "Był pomysł, aby tablice umieścić na budynku, w którym mieściła się siedziba redakcji dziennika "Słowo", w którym publikowali Mackiewiczowie" - mówił Zbigniew Głazko.

Jeden z członków komitetu, Tomasz Samsel, przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, że Józef Mackiewicz w okresie II wojny światowej mieszkał w Czarnym Borze pod Wilnem. "Właśnie tam dokumentował zbrodnię ponarską" - mówił Samsel i dodał, że w podwileńskich Ponarach zginęło kilkadziesiąt tysięcy Żydów i Polaków. W Czarnym Borze wykupiono dom, w którym mieszkał Józef Mackiewicz. Odsłonięto tam tablicę i kamień pamiątkowy poświęcony jego postaci. "Tak, żeby wspomnienie po tym publicyście również dla mieszkańców tej miejscowości pozostało" - dodał Tomasz Samsel.

Mackiewiczowie byli publicystami. Przed wojną Józef Mackiewicz w proteście przeciw polityce państwa polskiego na Kresach przeszedł na prawosławie. W 1943 roku ukazał się wywiad, w którym zrelacjonował miejsce kaźni polskich oficerów w Katyniu. Stanisław Cat-Mackiewicz w marcu 1939 roku za krytykę władz polskich trafił do Berezy Kartuskiej. Podczas wojny został mianowany przez prezydenta Rzeczpospolitej Władysława Raczkiewicza członkiem Rady Narodowej RP - substytutu parlamentu przy władzach Rzeczpospolitej na uchodźstwie. Po wojnie pisywał m.in. do paryskiego miesięcznika "Kultura".

Zapraszamy do wysłuchania relacji Kamila Zalewskiego.

IAR/ho

tags: Mackiewicz, Wilno
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt