Logo Polskiego Radia
Print

Konkurs "Polska rodzina poza Polską". Znamy laureatów

IAR / PAP
Dariusz Adamski 15.12.2017 15:30
  • "Polska rodzina poza Polską" - nagrody w konkursie pod tym tytułem wręczył dziennikarzom marszałek Senatu Stanisław Karczewski.Relacja Haliny Ostas
Znamy laureatów konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych o nagrodę marszałka Stanisława Karczewskiego
Laureaci konkursu, wraz z przedstawicielami Senatu RPLaureaci konkursu, wraz z przedstawicielami Senatu RPPAP/Leszek Szymański

Zwyciężyła Grażyna Preder, dziennikarka Polskiego Radia Koszalin, autorka reportażu radiowego "Bukowina - Tryptyk".

Opowiada on o Festiwalu "Bukowińskie Spotkania" - mówi laureatka I nagrody. - Mogłam przypatrywać się przebiegowi tego festiwalu po rumuńskiej i ukraińskiej stronie i pracować z mikrofonem, poznając życie Polaków mieszkających na tych ziemiach, to było twórcze i przyjemne. To ciężka praca połączona z wieloma wzruszeniami - dodała.

Drugą nagrodę otrzymała dziennikarka Radia Kraków Ewa Szkurłat-Adamska za reportaż "Pan Jacek". Opowiada o Jacku Tatomirze - mistrzu fryzjerstwa, który odniósł sukces we Francji. - Prawdziwe reportaże radiowe emituje już tylko Polskie Radio - mówi Ewa Szkurłat-Adamska.

- Reportaż musi mieć fabułę, dramaturgię, początek i koniec. Musi płynąć. Nie ma przepisu na reportaż, reportaż radiowy to film bez obrazu. Kiedy zamkniemy oczy, musimy poczuć się jak w kinie. Musi mieć nie tylko jedną warstwę znaczeniową, musi sięgać głębiej, odkrywać przed nami nowe światy - dodaje.

Jedno z wyróżnień otrzymała z kolei dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów za reportaż "Londyńskie Orlęta". Nagrody wręczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Był to 14. konkurs dla dziennikarzy polskich i polonijnych, nadesłano 33 prace z wielu krajów, były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, a także teksty z portali internetowych.

Celem konkursu było pokazanie obrazu polskiej rodziny żyjącej z dala od swojego kraju.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Haliny Ostas.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt