Logo Polskiego Radia
Print

Świąteczne paczki dla kombatantów z Wileńszczyzny

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 12.12.2017 15:53
  • Paczki dla kombatantów i uczniów na Wileńszczyźnie. Relacja Kamila Zalewskiego
Paczki przywiozło Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK. Część darów trafi też do rodaków na Białorusi
Foto: FB/ Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii KrajowejFoto: FB/ Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej

Żywność, kartki z życzeniami i zabawki trafiły w ramach akcji "Polacy kresowym straceńcom" do kombatantów i uczniów szkół polskich na Wileńszczyźnie. Paczki przywiozło Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Część darów trafi też do rodaków mieszkających na Białorusi.

Monika Brzezińska - koordynator projektu "Polacy kresowym straceńcom" - powiedziała Polskiemu Radiu dla Zagranicy, że zbiórka była prowadzona w całej Polsce. "Przede wszystkim przywieźliśmy serce dla kresowian" - podkreśliła.

Artur Kondrat - prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej powiedział, że zebrano rekordową liczbę darów. "W zeszłym roku mieliśmy 350 paczek, w tym roku udało się zebrać ponad dwa tysiące" - zaznaczył i dodał, że akcja będzie w przyszłości rozwijana. W paczkach znalazła się przede wszystkim żywność. Nie zabrakło również opłatka, kartek świątecznych i zabawek dla dzieci. Większość z nich została przekazana podczas uroczystości, która odbyła się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Jan Taraszkiewicz z gimnazjum św. Jana Bosko w podwileńskich Egliszkach zauważył, że tego typu akcja jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż dzieci czekają na prezenty z Polski. Marek Kubiak - prezes wileńskiego oddziału Związku Polaków na Litwie - zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, że ta piękna inicjatywa podbudowuje ducha polskości wśród Polaków mieszkających na Litwie.

Organizatorzy zapowiadają, że 14 grudnia paczki zostaną też zawiezione do Polaków mieszkających na Grodzieńszczyźnie na Białorusi.

Relacja Kamila Zalewskiego.

IAR/ho


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt