Logo Polskiego Radia
Print

Pomoc z Bytomia dla Polaków na Kresach

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.12.2017 15:25
Ponad 2 tony żywności zebrano w Bytomiu podczas świątecznej zbiórki dla polskich seniorów z Kresów
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnepexels.com/Porapak Apichodilok/CC0 License

Paczki jeszcze przed Bożym Narodzeniem trafią do potrzebujących - mieszkańców ukraińskiego Żytomierza i Drohobycza.

- Otrzymaliśmy już ponad 2 tony żywności, a dary jeszcze spływają. Z roku na rok dostajemy coraz więcej darów, co pokazuje, że Polacy mają otwarte serca - powiedziała PAP koordynatorka akcji "Podziel się opłatkiem z seniorem na Kresach" Alicja Brzan-Kloś.

We wtorek trwa finał zbiórki; do pełnego już magazynu dary wciąż spływają. Jak mówiła Brzan-Kloś, jeszcze w środę społecznicy mają otrzymać dary przekazane przez bazylikę w Piekarach Śląskich.

Zbierano przede wszystkim produkty o długim terminie przydatności, np. makaron, mąkę, kaszę, cukier, olej, kawę, herbatę, bakalie, słodycze czy żywność w puszkach. Brzan-Kloś podała, że zebrano sporo produktów sypkich, puszek i słodyczy.

Z dotąd otrzymanych darów przygotowanych zostanie ok. 100 paczek. "Reszta produktów zostanie rozdana na miejscu wg konkretnych potrzeb. Pomagają nam w tym organizacje polonijne i parafie" – dodała koordynatorka. Seniorzy dostaną też opłatki oraz polskie kalendarze.

Paczki u potrzebujących przed Bożym Narodzeniem

Paczki jeszcze przed Bożym Narodzeniem trafią do potrzebujących, wyjazd na Ukrainę zaplanowano na 19 grudnia. Oprócz polskich seniorów dary m.in. słodycze otrzymają też dzieci.

W zbiórkę włączyły się m.in. osoby prywatne (nie tylko ze Śląska), a także placówki edukacyjne z Bytomia i miast ościennych, środowiska kościelne oraz urzędnicy.

Akcję organizują: Urząd Miasta w Bytomiu oraz Górnośląski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", przy wsparciu Polskiego Czerwonego Krzyża, Bytomskiej Rady Seniorów i Śląskiego Banku Żywności.

Pomysł zorganizowania świątecznej pomocy seniorom z Kresów zrodził się podczas organizowanej w Bytomiu od ponad dekady zbiórki zniczy, które 1 listopada są zapalane na grobach Polaków na Ukrainie.

W ubiegłorocznej bożonarodzeniowej akcji zebrano 1,5 tony żywności, z której powstało ok. 170 paczek.

Podobna zbiórka organizowana jest też na Wielkanoc.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt