Logo Polskiego Radia
Print

Polacy z Syberii chcą wracać do Polski

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 05.12.2017 15:25
  • Polacy z Syberii chcą wracać do Polski [posłuchaj].mp3
Dzięki znowelizowanej ustawie repatriacyjnej procedurę powrotu do Polski wszczyna coraz więcej Polaków z Syberii
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneMateriały prasowe

Coraz więcej Polaków mieszkający na Syberii wszczyna procedurę repatriacyjną. Z informacji przekazanych Polskiemu Radiu przez szefów syberyjskich oddziałów Kongresu Polaków w Rosji wynika, że wzrost zainteresowania przeprowadzką do ojczyzny przodków związany jest z ułatwieniami, które wprowadziła znowelizowana ustawa o repatriacji.

O status repatrianta mogą ubiegać się osoby, które nie mają polskiego obywatelstwa, ale deklarują przynależność do naszego narodu. Ponad to potrafią udowodnić, że były wywiezione z Polski wbrew ich woli lub taki los spotkał ich rodziców, dziadków bądź pradziadków.

Zdaniem przewodniczącej wspólnoty polonijnej z Tomska Aleksandry Guziejewej, część polskich rodzin nie czekając na nowelizację ustawy repatriacyjnej na własną rękę przeprowadziła się do Polski. „Piszą do nas, że są bardzo zadowoleni” - dodaje szefowa tomskiej Polonii.

W tym roku do Polski przeprowadziło się także kilka rodzin z Jekaterynburga - poinformowała przewodnicząca tamtejszej Polonii Maria Łukas. Podobna sytuacja jest w obwodzie irkuckim. Do Polski znad Bajkału wyjechało już kilka rodzin, a kilkadziesiąt chce rozpocząć procedurę repatriacyjną.

IAR/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt