Logo Polskiego Radia
Print

Polskie dni w Bari poświęcone królowej Bonie Sforzy

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 04.12.2017 13:42
  • Agnieszka Bender, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie opowiada o wydarzeniu [posłuchaj]
Polsko - włoski tydzień kultury, nawiązuje do 500. rocznicy zaślubin Bony Sforzy z Zygmuntem Starym
Plakat promujący Polsko - Włoski Tydzień w BariPlakat promujący Polsko - Włoski Tydzień w Bari

Z okazji przypadającej wkrótce 500. rocznicy ślubu Bony Sforzy i króla Zygmunta I Starego w Bari na południu Włoch, gdzie mieszkała i zmarła królowa Polski, zorganizowano tydzień kultury obu krajów. Jubileusz uświetnią m.in. spektakl o królowej Bonie i uczta.

Organizatorami tygodnia prezentacji polskiej kultury i historii są ambasada RP we Włoszech, Instytut Polski w Rzymie i towarzystwo włosko-polskie z regionu Apulia we współpracy z uniwersytetem imienia Aldo Moro w Bari, gdzie działa katedra polonistyki.

Obchody, które potrwają do niedzieli, zbiegają się z uroczystościami ku czci patrona miasta, świętego Mikołaja 6 grudnia. Bona Sforza pochowana jest w bazylice pod wezwaniem tego świętego, gdzie znajdują się jego relikwie.

Miejscem poniedziałkowej inauguracji obchodów jest majestatyczny, ufortyfikowany zamek w Bari, pochodzący z XII wieku, który był własnością książęcej rodziny Sforzów. Królowa Bona zmarła tam w 1557 roku po wyjeździe z Polski.

Otwarcie uroczystości uświetni w poniedziałek wieczorem spektakl baletowy „Maskarada królowej Bony” w wykonaniu artystów z zespołu Cracovia Danza. Spektakl został latem pokazany w Rzymie.

Przedstawienie to prezentuje polsko-włoskie związki kulturowe. Składa się między innymi ze scen z balu wydanego przez królową Bonę na Wawelu. Przypomina też, że pochodząca z Bari królowa odmieniła wizerunek polskiego dworu i zaprosiła ze swej ojczyzny do Polski malarzy, rzeźbiarzy i muzyków.

Od wtorku do czwartku w mieście w Apulii trwać będzie przegląd filmów Andrzeja Wajdy. Odbędą się między innymi projekcje „Człowieka z marmuru”, “Panien z Wilka”, „Smugi cienia”, „Ziemi obiecanej”, „Wesela”.

Zmarły przed rokiem reżyser otrzymał na festiwalu w Bari w marcu 2015 roku specjalną nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI z okazji jej 90-lecia. Wajda spotkał się wtedy z publicznością i wygłosił wykład, a jego wizycie towarzyszyła projekcja filmu "Katyń".

Na uniwersytecie w Bari odbędzie się debata na temat promocji języka polskiego i kultury polskiej we Włoszech, a w muzeum diecezjalnym polsko-włoskie spotkanie poświęcone błogosławionemu Jerzemu Popiełuszce.

Włoscy poloniści i historycy oraz polscy naukowcy wezmą udział w sympozjum na temat królowej Bony.

W środę na zamku zorganizowana zostanie uczta przywołująca tę wydaną z okazji królewskiego ślubu. Zadanie jej przygotowania powierzono uczniom miejscowej szkoły hotelarsko-gastronomicznej.

Osobne spotkanie w czwartek poświęcone będzie Polsce jako celowi turystycznemu i krajowi, do którego przenoszą się Włosi. Opowie o tym między innymi autor przewodników po Polsce Roberto M. Polce.

PAP/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt