Logo Polskiego Radia
Print

Litwa czeka na pielgrzymów z Polski

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 30.11.2017 10:07
  • Konferencja w Wilnie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
  • Rita Tamaszunienie z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin w rozmowie z Kamilem Zalewskim
W przyszłym roku władze Litwy spodziewają się zwiększonego napływu turystów w związku z wizytą papieża
Ostra Brama w WilnieOstra Brama w WilnieFoto: wikipedia.org/domena publiczna

Polska jest w czołówce krajów, z których przyjeżdża na Litwę najwięcej pielgrzymów - mówili uczestnicy konferencji dotyczącej turystyki religijnej w tym kraju. W przyszłym roku władze Litwy spodziewają się zwiększonego napływu turystów w związku z zapowiedzianą wizytą papieża. Franciszek odwiedzi kraje bałtyckie we wrześniu.

Potencjał turystyki religijnej na Litwnie nie jest w pełni wykorzystywany - mówili uczestnicy konferencji, która odbyła się w litewskim sejmie. W promocji mniej znanych miejsc religijnego kultu na Litwie może pomóc wizytya papieża Franciszka. "Tematyka ta staje się tym bardziej aktualna, bo oczy wszystkich będą zwrócone na Litwę" - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Rita Tamaszunienie z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Dodała, że to okazja do zaprezentowania Litwy jako kraju, który oferuje wiele szlaków pielgrzymkowych.

Podobnie uważa dr Paweł Plichta z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. "Wilno w Polsce jest znane, ale pytanie, na ile jest znane w innych krajach na świecie?" - mówił Polskiemu Radiu dla zagranicy dr Plichta.

Metropolita wileński arcybiskup Gintaras Gruszas powiedział, że "pierwszym i najważniejszym pielgrzymem, który 24 lata temu przyjechał na Litwę, był papież Jan Paweł II". To z nim związanych jest wiele szlaków pielgrzymowych, znajdujących się w tym kraju - zaznaczył biskup.

"Miło jest powitać gości z Polski. Wszystko, co znajduje się w Wilnie, jest naszą wspólną historią" - powiedział z kolei współorganizator konferencji, poseł Egidijus Vareikis.

Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy "Wilno - miasto Miłosierdzia", którą ponad rok temu można było po raz pierwszy zobaczyć w Senacie Rzeczpospolitej. Ekspozycja zaprezentowana po polsku, litewsku i angielsku pokazuje stolicę Litwy jako miejsce narodzenia się kultu Bożego Miłosierdzia. Przedstawia sylwetki m.in. świętej siostry Faustyny Kowalskiej i błogosławionego księdza Michała Sopoćki. Będzie czynna do 4 grudnia.

Zapraszamy do wysłuchania relacji i rozmowy Kamila Zalewskiego z Ritą Tamaszunienie z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich.


IAR/ho


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt