Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: szansa na przełom ws. pisowni polskich nazwisk

IAR / PAP
Dariusz Adamski 22.11.2017 10:50
  • Jarosław Narkiewicz, poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin, w rozmowie z Kamilem Zalewskim
Sejm Litwy zatwierdził nowy skład Państwowej Komisji Języka Litewskiego
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneLitewscy posłowie zatwierdzili nowy skład Państwowej Komisji Języka Litewskiego.

Sejm Litwy zatwierdził nowy skład Państwowej Komisji Języka Litewskiego, głównego organu eksperckiego w kwestii pisowni nazwisk nielitewskich, w tym polskich. Przewodniczącym Komisji został Audrys Antanaitis, którego kandydatura wzbudziła wiele kontrowersji.

Ocenia się, że zakończenie tworzenia nowego składu Państwowej Komisji Języka Litewskiego, które trwało kilka miesięcy, przyśpieszy decyzję Sejmu w sprawie pisowni nielitewskich nazwisk.

Nowy skład Komisji nie wywołał większych dyskusji, w przeciwieństwie do kandydatury na stanowisko jej szefa. Antanaitis jest dziennikarzem o poglądach nacjonalistycznych i radykalnych. Obecnie jest współwydawcą i redaktorem portalu alkas.lt, który wypowiada się przeciwko uprawomocnieniu pisowni nielitewskich nazwisk. Przed kilkoma miesiącami portal ten zamieścił „listę zdrajców języka litewskiego” z nazwiskami posłów, którzy popierają przyjęcie ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w wersji oryginalnej. Antanaitis odpiera jednak stawiane mu zarzuty stronniczości, przekonując, że sam nigdy nie wypowiadał się na temat pisowni nazwisk.

Kontrowersyjna kandydatura Antanaitisa

Mimo sprzeciwu posłów partii opozycyjnych i części członków Komisji kandydaturę Antanaitisa na przewodniczącego Komisji w tajnym głosowaniu poparło 58 posłów w 141-osobowym parlamencie; 25 głosowało przeciwko, czterech wstrzymało się od głosu.

Poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZchR) Jarosław Narkiewicz nie uważa, by sytuacja po wyborze Antanaitisa była dramatyczna. W rozmowie z PAP przypomniał, że kandydaturę Antanaitisa popiera premier Saulius Skvernelis, który jest zwolennikiem zapisu oryginalnej wersji nazwiska w litewskich dokumentach i przywrócenia dobrych stosunków polsko-litewskich. - W tej sytuacji odpowiedzialność spada na premiera - uważa poseł Narkiewicz.

Podzielony litewski Sejm

Sejm Litwy jest podzielony w kwestii legalizacji pisowni nielitewskich nazwisk w litewskich paszportach. Tzw. obóz konserwatywny dąży do tego, by nielitewskie nazwisko w formie oryginalnej było zapisane na dalszych stronach paszportu, a na pierwszej stronie – zgodnie z obecnie stosowaną zasadą – zapisywano nazwisko w formie litewskiej. Obóz liberalny opowiada się z kolei za legalizacją pisowni nielitewskich nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej już na pierwszej stronie.

Kwestia pisowni nazwisk polskich w litewskich dokumentach jest dyskutowana w litewskim parlamencie od ponad 20 lat.

Z Jarosławem Narkiewiczem, posłem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin, rozmawiał Kamil Zalewski.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt