Logo Polskiego Radia
Print

"Polaków w latach 80. przyjęto w Grecji z życzliwością"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 21.11.2017 20:06
  • Andrzej Duda prosi grecką Polonię o włączenie się w obchody 100-lecia niepodległości (IAR)
  • Podczas pobytu w Atenach prezydent Andrzej Duda odznaczył kilkunastu działaczy greckiej Polonii. Relacja Beaty Kukiel-Vraili (IAR)
Polska Para Prezydencka w trakcie oficjalnej wizyty w Grecji spotkała się z przedstawicielami tamtejszej Polonii
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami społeczności polskiej w Grecji Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami społeczności polskiej w Grecji PAP/Bartłomiej Zborowski

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, którzy od niedzieli przebywają w Grecji z oficjalną wizytą, spotkali się we wtorek z przedstawicielami Polonii. Podczas uroczystości Duda wręczył odznaczenia państwowe kilkunastu działaczom. - Przyjechaliście tutaj w latach 80., by godnie żyć w wolnym kraju - zwrócił się do uczestników spotkania.

Mówił, że Polacy zostali przyjęci w Grecji w latach 80. z życzliwością, wielu otrzymało pomoc. - W jakimś sensie była to też odpowiedź Greków na gest Polaków, którzy na przełomie lat 40. i 50. przyjęli, przygarnęli do siebie, do polskiego społeczeństwa ludzi, którzy przyjechali z Grecji, także dlatego, że musieli ją opuścić, nie dlatego, że chcieli - powiedział Duda.

Po zakończeniu wojny domowej w Grecji (1946-1949) Polska przyjęła ponad 13 tys. uchodźców z tego kraju. - To buduje szczególną więź pomiędzy ludźmi, narodami, społeczeństwami. Jest wiele małżeństw polsko-greckich, przyjaźni, są koledzy ze szkoły - podkreślił Duda. Dziękował Polakom za budowanie w Grecji "dobrej marki Polski".

Duda: trzeba odbudować bezpośrednie relacje Polski i Grecji

Polski prezydent ocenił również, że do tej pory relacje Polski z Grecją nie były wystarczająco intensywne. Według niego Grecja - jeden z krajów członkowskich UE, rocznie odwiedzany przez prawie milion Polaków - powinna być w stałym rozkładzie wizyt najważniejszych przedstawicieli polskiego państwa. - Trzeba te relacje bezpośrednie odbudowywać - podkreślił.

Wizyta Andrzeja Dudy jest pierwszą wizytą prezydenta w Grecji od 1998 r.

Prezydent Duda uznał, że jego wizyta miała dobry komponent biznesowy. - Mówię o tym, bo chciałbym, żeby nas tutaj było jeszcze więcej, nie w znaczeniu tym, że będziemy się tutaj przeprowadzać, bo ja bym wolał, żebyście państwo się z powrotem przeprowadzili do Polski, ale w tym znaczeniu, że będziemy tutaj częściej i bardziej, że Polska będzie widoczna - podkreślił.

Prezydent zaprasza Polonię do świętowania rocynicz niepodlegości

Duda prosił Polaków o to, by świętowali w przyszłym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości tak, by Polskę było w Grecji widać.

Prezydent zwrócił też uwagę na grecki akcent tej rocznicy. Przypomniał, że "Grecja była jednym z pierwszych państw, które uznały odrodzoną Rzeczpospolitą". Dodał, że w 2019 r. przypadać będzie 100. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Grecją.

Szacuje się, że grecka Polonia liczy obecnie około 30 tys. osób. To zaledwie połowa liczby sprzed kryzysu ekonomicznego, z którym Grecja zmaga się od ponad ośmiu lat.

Wcześniej w tym kraju mieszkało ponad 60 tys. Polaków. Nasi rodacy przyjeżdżali do Grecji w latach 80. XX w. Powody migracji były ekonomiczne i polityczne.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt