Logo Polskiego Radia
Print

Wileńska wystawa "Bronisław Piłsudski 1866-1918"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.11.2017 16:47
  • Wystawa o Bronisławie Piłsudskim w Wilnie. Rozmowa Kamila Zalewskiego.mp3
Bronisław, starszy brat marszałka Józefa Piłsudskiego, brał udział w spisku przeciw carowi Aleksandrowi III za co został zesłany na wyspę Sachalin
Foto: Bartosz Frątczak/IP Wilno

W Wilnie otwarta została wystawa "Bronisław Piłsudski 1866-1918". Ekspozycja jest pokazywana w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Bronisław był starszym bratem marszałka Józefa Piłsudskiego. Za udział w spisku przeciw carowi Aleksandrowi III został skazany przez władze rosyjskie na karę śmierci, którą zamieniono na 15 lat katorgi. Został zesłany na wyspę Sachalin na Oceanie Spokojnym i tam zaczął badać życie, język oraz kulturę i tradycje ginących plemion - Ajnów, Niwchów i Oroków. Już jako wolny człowiek postanowił osiedlić się w ajnuskiej wiosce, gdzie ożenił się z krewną miejscowego wodza.

Jego prace cieszą się dzisiaj wielkim uznaniem w Japonii. W Yokohamie mieszka wnuk Bronisława Piłsudskiego. "Mamy kuzynów Piłsudskiego, którzy są Japończykami. Tutaj też ambasada Japonii wspiera nas przy tej wystawie" - powiedziała Polskiemu Radiu ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. "Chcemy pokazać, że rodzina Piłsudskich nie tylko wydała z siebie obrońcę Polski, ale była to też rodzina bardzo zasłużona dla historii Wileńszczyzny"- dodaje ambasador.

Wystawę w Muzeum Pałacu Radziwiłłów w Wilnie można będzie ogladać do 25 lutego. Organizatorami są Instytut Polski, Litewskie Muzeum Sztuki i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Kamila Zalewskiego.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt