Logo Polskiego Radia
Print

Polacy żądają wypełniania traktatów polsko-niemieckich

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.11.2017 13:08
  • Berlin: Związek Polaków w Niemczech żąda wypełniania traktatów polsko-niemieckich. Relacja Waldemara Maszewskiego.mp3
Związek Polaków w Niemczech apeluje do niemieckiego rządu o przyznanie Polakom statusu mniejszości narodowej
Berlin. Zdjęcie ilustracyjneBerlin. Zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/RAINER JENSEN
Członkowie Związku Polaków w Niemczech zaapelowali do niemieckiego rządu o ponowne przyznanie Polakom mieszkającym w Niemczech statusu mniejszości narodowej. Z podobnym apelem wystąpili polscy politycy i dyplomaci, którzy wzięli udział w Berlinie w obchodach 95. rocznicy powstania Związku.
Ambasador RP Berlinie profesor Andrzej Przyłębski przypomniał, że Polacy mieszkający w Niemczech przed II wojną światową posiadali status mniejszości narodowej, który został im bezprawnie odebrany 1940 roku dekretem Goeringa. Dodał, że to prawo uchwalone przez hitlerowską III Rzeszę skutkuje nadal.
Przewodniczący Związku Polaków w Niemczech Józef Malinowski podkreślił, że związek będzie domagał się wypełniania przez stronę niemiecką podpisanych traktatów oraz przywrócenia Polakom statusu mniejszości.
W rozmowie z Polskim Radiem wiceprzewodnicząca związku Anna Wawrzyszko zwróciła uwagę, że niemiecki rząd nie wypełnia należycie zapisów Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy z 1991, według których Polacy w Niemczech powinni mieć takie same prawa jak mniejszość niemiecka w Polsce."Chcemy symetrii w traktowaniu i będziemy domagać się oddania nam odebranego bezprawnie statusu mniejszości narodowej" - podkreśliła Anna Wawrzyszko.
Z prawnej ekspertyzy wykonanej w 2009 roku na wniosek polskiego MSZ wynika, że warunki do uznania ich za mniejszość narodową spełnia ok. 100 tys. obywateli, których rodziny jeszcze przed wojną przybyły do Niemiec m.in. do Zagłębia Rury, do Berlina czy Hamburga.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt