Logo Polskiego Radia
Print

Hołd niepodległości na cmentarzu na Rossie w Wilnie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.11.2017 15:41
  • Na Rossie w Wilnie odbyły się obchody Święta Niepodległości Polski - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
W Narodowe Święto Niepodległości Polacy spotkali się przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na Rossie
Uroczystości na cmentarzu na Rossie w WilnieUroczystości na cmentarzu na Rossie w WilnieTwitter/PL in Lithuania/@PLinLithuania

Z okazji Dnia Niepodległości Polski w sobotę w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska złożyła wieniec przed Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskim cmentarzu na Rossie.

Hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oddali też przedstawiciele polskich organizacji społecznych, partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin, a także kombatanci, młodzież szkół polskich i harcerze.

W południe na Rossę dotarła XXIII Sztafeta Niepodległości organizowana przez Wileński Hufiec Maryi, w której w tym roku udział wzięło blisko 200 harcerzy z Litwy i Polski. Uczestnicy sztafety wystartowali w sobotę wcześnie rano z Zułowa - miejsca urodzenia Józefa Piłsudskiego. Dotarli na Rossę pokonawszy 63 km w sześć godzin.

Z okazji Dnia Niepodległości Polski w sobotę i niedzielę w wielu miejscowościach Wileńszczyzny, licznie zamieszkanej przez Polaków, odbędą się koncerty okolicznościowe, akademie, w kościołach zostaną odprawione msze święte w intencji Polski.

W przeddzień obchodów, w piątek, w jednym z wileńskich barów obyło się polsko-litewskie świętowanie, na które po raz trzeci zaprosił Polski Klub Dyskusyjny. Ponad 100 osób - Polacy i Litwini, miłośnicy Polski i polskiej kultury, zwolennicy dobrych wzajemnych relacji - w nieformalnej atmosferze dyskutowało o Polsce, o stosunkach polsko-litewskich i o konieczności współpracy.

IAR/PAP/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt