Logo Polskiego Radia
Print

Nowelizacja ustawy o repatriacji. Pełna zgoda w Sejmie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 28.10.2017 14:05
  • Sejm przyjął nowelizację ustawy o repatriacji. Relacja Michała Fedusio.mp3
Sejm przyjął nowelizację ustawy o repatriacji przygotowaną przez grupę posłów PiS. Duże wsparcie dla repatriantów
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePAP/Tomasz Gzell

Ustawa zakłada zwiększenie mieszkaniowej pomocy finansowej dla repatriantów i objęcie nią także członków ich rodzin. Propozycję poparli wszyscy obecni na sali posłowie - łącznie 429 parlamentarzystów.

Anna Szmidt-Rodziewicz z PiS, przewodnicząca komisji łączności z Polakami za granicą, wyraziła nadzieję, że dodatkowe wsparcie spowoduje zwiększenie zainteresowania przyjazdem do Polski wśród osób o polskich korzeniach. -Zgodnie z nowelą, rodzina repatrianta dostanie dodatkową pomoc - do 25 tysięcy złotych. Wsparcie obejmie również rodziny takiej osoby; współmałżonkowie czy dzieci. W sumie więc taka zapomoga może wzrosnąć kilkukrotnie - zauważyła posłanka.

Dodatkowym wsparciem z budżetu mają być objęte również samorządy, które zdecydują się przyjmować repatriantów - niezależnie od tego czy będą to grupy "imienne" czy też nie. Na potrzebę takiej pomocy zwracał uwagę Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. - Pomoc, która będzie rozszerzona to dobry ruch. Współpraca między rządem, a samorządem jest konieczna. Gminy będą przyjmować na siebie różne obowiązki związane z przyjmowaniem repatriantów. Chodzi o żłobki, przedszkola, szkoły - wymienia Meysztowicz.

Obecna ustawa o repatriacji weszła w życie w maju bieżącego roku. Jej nowelizacja trafi teraz do Senatu.

tags: repatriacja, Sejm
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt