Logo Polskiego Radia
Print

Podpisano gwarancję nauczania j. polskiego na Ukrainie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 25.10.2017 13:20
  • Polska i Ukraina podpisały deklarację gwarantująca nauczanie języka polskiego. O szczegółach - Katarzyna Ingram (IAR)
Polska i Ukraina podpisały deklarację gwarantującą mniejszości polskiej na Ukrainie nauczanie języka polskiego
Minister edukacji Anna ZalewskaMinister edukacji Anna ZalewskaPAP/Jakub Kamiński

Język polski w ukraińskich szkołach będzie nauczany na dotychczasiwych zasadach. Niepokój mniejszości polskiej na Ukrainie budził zapis niedawno przyjętej przez ukraiński parlament ustawy oświatowej. Ograniczała ona zakres nauczania w językach mniejszości narodowych.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji Anna Zalewska w Kijowie spotkała się z minister edukacji Ukrainy Liliją Hrynewycz.

Minister edukacji Anna Zalewska mówi, że podpisana deklaracja jest potwierdzeniem wcześniejszych umów zawartych między krajami. Jest w nich zapis gwarantujący polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie oraz ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce prawa do nauki języka ojczystego i w języku ojczystym.

Anna Zalewska mówi, że z ukraińską minister edukacji umówiła się na dalsze wspólne działania. Minister edukacji zapowiada współpracę w kwestii nauki konstruowania podstaw programowych na Ukrainie.

Na początku września parlament ukraiński przyjął ustawę oświatową. Zgodnie z jej zapisami uczniowie w klasach od 1-4 szkoły podstawowej mają zagwarantowaną naukę w języku mniejszości. Potem uczniowie mniejszości mają kontynuować naukę przede wszystkim w języku ukraińskim.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt