Logo Polskiego Radia
Print

Polscy Legioniści spoczną na cmentarzu w Ławkiesach

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.10.2017 14:16
W Ławkiesach odbędzie się uroczysty pochówek polskich Legionistów poległych w 1919 roku na terytorium Łotwy
Foto: Ambasada RP w Rydze/Krystyna Barkowska

21 października 2017 r. w Ławkiesach (Powiat Daugavpils na Łotwie) odbędzie się uroczysty pochówek polskich Legionistów poległych w 1919 r. na terytorium Łotwy.

W latach 1919-1920 wojsko polskie pod dowództwem gen. Edwarda Rydza Śmigłego brało udział w tzw. Kampanii Łatgalskiej, w efekcie której połączone siły polsko-łotewskie wyzwoliły terytorium Łatgalii z rąk bolszewików.

We wrześniu 1919 r. w miejscowości Katymiołka pochowano dziewięciu poległych żołnierzy 1 Dywizji Legionów. W trakcie wykopalisk i badań archeologicznych prowadzonych w latach 2016-2017 groby zidentyfikowano i przeprowadzono ekshumację. Żołnierze to siedmiu szeregowców, jeden kapral i jeden plutonowy.

21 października 2017 r. w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Ławkiesach odbędzie się uroczysta msza święta, po której nastąpi pochówek polskich Legionistów na cmentarzu rzymsko-katolickim w Ławkiesach.

W uroczystości wezmą udział: Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP wraz z delegacją, Ambasador RP na Łotwie Ewa Dębska, przedstawiciele władz łotewskich, Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, przedstawiciele Narodowej Gwardii RŁ, duchowieństwo oraz miejscowi Polacy.

Legioniści zostaną pochowani obok towarzyszy broni na cmentarzu w Ławkiesach, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły kilkudziesięciu żołnierzy z 1 Pułku Piechoty Legionów. Zostali tu pochowani również żołnierze polegli w walkach o Grzywę (łot. Grīva, 27-28 września 1919 r.).

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Dyneburski Oddział Związku Polaków na Łotwie „Promień” przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz we współpracy z Ambasadą RP w Rydze i Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Źródło: Ambasada RP w Rydze/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt