Logo Polskiego Radia
Print

USA: obchody rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki

IAR
Dariusz Adamski 15.10.2017 12:11
  • Amerykanie upamiętnili Kościuszkę. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
Środowiska polonijne w wielu częściach USA organizują imprezy związane z 200. rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki
Biblioteka Narodowa/polona.pl/domena publiczna

W Waszyngtonie ponad swieście osób wzięło udział w Biegu Kościuszki zorganizowanym przez polską ambasadę. W Parku Lafayette przed Białym Domem, gdzie znajduje się pomnik polsko-amerykańskiego bohatera, obędzie się specjalna impreza upamiętniająca. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele polskiego rządu oraz administracji i armii USA, zostaną też złożone wieńce.

Imprezy upamiętniające postać Tadeusza Kościuszki odbywają się w wielu częściach Stanów Zjednoczonych. W Muzeum Polskim w Chicago zostanie otwarta wystawa związana z dwusetną rocznicą śmierci generała. Muzeum zaprezentuje także bogatą kolekcję litografii poświęconych bohaterowi dwóch narodów oraz stare druki, broszury i periodyki. W Nowym Jorku Polonia będzie wspominała Tadeusza Kościuszkę na ulicy noszącej jego imię oraz na stacji lokalnej kolejki Kosciuszko Street. W Bostonie i Pittsburghu odbywają się specjalne pokazy filmowe. Naszego rodaka wspominają również w Południowej Karolinie i Wisconsin.

Polak szczególnie zaznaczył się w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Budował umocnienia defensywne, które doprowadziły do klęski armii brytyjskiej pod Saratogą. Stąd nazwisko Kościuszko można spotkać w wielu miejscach w USA. W 1783 roku, w uznaniu zasług, uchwałą Kongresu został awansowany na generała brygady.

Aby uczcić generała Tadeusza Kościuszkę w walce o kształtowanie się amerykańskiej państwowości stworzono wiele symboli przypominających postać generała. W jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Chicago, nad Jeziorem Michigan, stoi pomnik generała. Tak samo jest w parku Lafayette w Waszyngtonie pod Białym Domem. Monumenty naszego rodaka są również pod Saratogą w Filadelfii i w Detroit. Posąg oraz tablica pamiątkowa znajdują się w Amerykańskiej Akademii Wojskowej West Point. Most Kościuszki, jego ulica i stacja lokalnej kolejki są w Nowym Jorku. Natomiast Alaska ma swoją wyspę imienia Kościuszki.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt