Logo Polskiego Radia
Print

Teheran: wystawa unikatowych zdjęć Polaków

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.10.2017 13:33
  • W Teheranie otwarto wystawę unikatowych zdjęć Polaków. mp3
Kolekcję niezwykłych zdjęć Polaków, którzy przybyli do Iranu wraz z generałem Andersem, pokazano w Teheranie
polskieradio.pl

Kolekcja niezwykłych zdjęć Polaków, którzy 75 lat temu przybyli do Iranu wraz z generałem Władysławem Andersem, została pokazana w Teheranie. Na wystawie zaprezentowano nieznane dotąd zdjęcia dokumentujące losy polskich uchodźców podczas II wojny światowej.

W czasie II wojny światowej Polacy mieszkający na wschodnich ziemiach Rzeczpospolitej zostali wywiezieni do obozów pracy w Związku Radzieckim. Na skutek oficjalnych umów utworzono polską armię, która przedostała się do Iranu przez Kazachstan. Żołnierzom generała Władysława Andersa towarzyszyli również cywile, w sumie 120 tysięcy osób, którym schronienia udzielili Persowie. W Isfahanie wraz ze swoimi opiekunami i nauczycielami znalazło się trzy tysiące sierot.

Podróż z sowieckich łagrów była możliwa między innymi dzięki pomocy Anglików, którzy dowozili ewakuowanym jedzenie. Jednak trudnej drogi przez góry i tak część Polaków nie przeżyła. W Iranie pochowano prawie 3 tysiące osób, wśród nich 650 wojskowych.

Sierociniec w Isfahanie funkcjonował przez kolejne trzy lata, także po wyjściu armii generała Władysława Andersa. II Korpus Polski został uformowany w 1943 roku i znalazł się w składzie brytyjskiej 8. Armii.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt