Logo Polskiego Radia
Print

Polskie organizacje polonijne z większym budżetem

IAR / PAP
Dariusz Adamski 27.09.2017 16:25
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował o zwiększeniu środków na Polonię. Chodzi nawet o 25 mln zł
Senatsmarschall Stanisław KarczewskiSenatsmarschall Stanisław Karczewskitwitter.com/polskisenat

W projekcie budżetu na 2018 r. zaplanowane jest zwiększenie środków na Polonię z obecnych 75 do 100 mln zł - poinformował w środę PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. To jest bardzo duży sukces Senatu - ocenił.

We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2018 r., Stanisław Karczewski poinformował PAP, że w projekcie zaplanowano zwiększenie środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą z 75 do 100 mln zł. Pieniędzmi przeznaczonymi na ten cel dysponuje właśnie Senat.

- To jest bardzo duży sukces Senatu, 100 mln zł na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział Karczewski.

O potrzebie zwiększenia środków na Polonię marszałek Senatu mówił od dawna. Jak niedawno podkreślał, w tym roku Senat rozdysponował 75 mln zł, ale "skala potrzeb była olbrzymia", a organizacje pozarządowe zgłosiły projekty na kwotę łącznie 275 mln zł.

Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r.; w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. W 2016 r. środki wróciły do dyspozycji Senatu, ale były wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, na który przeznaczono ponad 60 mln zł; od 2017 r. całą pulą środków na Polonię zarządzał Senat.

PAP/dad

tags: Polonia, Senat
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt