Logo Polskiego Radia
Print

Jak przywrócić pamięć o Stanisławowie?

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 15.09.2017 23:09
  • Polsko-ukraińska konferencja w Stanisławowie. Relacja Wojciecha Jankowskiego mp3
Trzecie miasto Galicji. Tak nazywano Stanisławów, który rywalizował z Krakowem, a zwłaszcza ze Lwowem
Polsko-ukraińska konferencja w StanisławowiePolsko-ukraińska konferencja w StanisławowieFoto: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Trzecie miasto Galicji. Tak nazywano Stanisławów, który w istocie po Lwowie i Krakowie był najważniejszym miastem w tej części Rzeczypospolitej. Stanisławów i Lwów przez dziesięciolecia rywalizowały ze sobą. Obecnie nie ma ich już w granicach Polski, ale rywalizują one nadal na Ukrainie i czynią to też w naszej wyobraźnie. Stanisławów ginął jednak do tej pory w cieniu owianego legendą Lwowa.

Stanisławów nazywa się teraz Iwano-Frankiwskiem, ale dla wielu urodzonych tu Polaków i Ukraińców to ciągle jest Stanisławów.

O przywrócenie pamięci o Stanisławowie i wprowadzenie tekstów naukowych o tym mieście do obiegu upomnieli się organizatorzy konferencji naukowej o tym mieście. Pierwsze spotkanie naukowców odbyło się rok temu. Druga edycja miała miejsce w dniach 12-13 września pod hasłem: „Stanisławów i ziemia stanisławowska podczas przemian społecznych XIX i pierwszej połowie XX wieku”.

Organizatorem były aż cztery instytucje z Polski i Ukrainy: Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, Biblioteka Naukowa Państwowej Zakładu Wyższej Szkoły Uniwersytet Podkarpacki im Wasyla Stefanyka, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

Na miejscu był Wojciech Jankowski z "Kuriera Galicyjskiego".

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt