Logo Polskiego Radia
Print

"Chcemy współpracować z Polonią i wspierać ją"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.09.2017 14:25
  • Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP.mp3
Minister Adam Kwiatkowski wskazuje, że Polonia i jej rola, są bardzo istotne w prezydenturze Andrzeja Dudy
Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RPMinister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RPFoto: PAP/Marcin Obara

Podczas zakończonego w tych dniach Forum Polonijnego w Krynicy, minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta wskazywał, że Polonia i Polacy, którzy mieszkają poza granicami kraju i ich rola, są bardzo istotni w prezydenturze Andrzeja Dudy.

W czasie Forum Polonijnego dyskutowano m.in. o roli mediów w budowaniu tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków poza granicami.

„Jeśli rozmawiamy o roli mediów, myślę, że bardzo ważna jest rola tych, którzy mieszkają poza granicami Polski i tymi mediami się zajmują. Najczęściej zajmują się społecznie, to jest ich misja, oni za to nie dostają pieniędzy. Tych, którzy z tego żyją jest bardzo niewielu” – zauważył Adam Kwiatkowski. Podkreślił, że to właśnie dzięki ich informacjom, życie polonijne może być animowane, a łączność z Polską i polskością może być utrzymywana.

Minister podkreślił, że dziś życie tych, „którzy się do polskości przyznają” różni się od siebie w różnych krajach. W niektórych państwach – jak wskazał - m.in. w Brazylii, niewielu przedstawicieli Polonii posługuje się językiem polskim. „Jest kolejne pokolenie, które wiedząc o tym, że są Polakami, chce tutaj przyjeżdżać i się uczyć. Do nich trzeba docierać już, niestety, nie po polsku” – stwierdził.

Z Adamem Kwiatkowskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt