Logo Polskiego Radia
Print

Dzień Czarnej Wstęgi na Litwie

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 23.08.2017 15:45
  • Rafał Rogulski z Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność
23 sierpnia 1989 roku "żywy łańcuch" z ludzi połączył Wilno z innymi stolicami państw bałtyckich
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i NazizmuEuropejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i NazizmuEuropejska Sieć Pamięć i Solidarność

Na Litwie - w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow - obchodzony jest dzisiaj Dzień Czarnej Wstęgi. Upamiętnia on też kilka innych ważnych w historii tego kraju wydarzeń. Także w innych państwach europejskich obchodzony jest jako Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

Dzień Czarnej Wstęgi przypomina Litwinom o wydarzeniach, wskutek których trzy kraje bałtyckie znalazły się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. W ramach dzisiejszych obchodów wiele uwagi poświęcane zostaje wydarzeniom z 23 sierpnia 1989 roku. Tego dnia miliony obywateli Litwy, Łotwy i Estonii połączyło stolice swoich krajów "żywym łańcuchem", liczącym 600 km.

Andrzej Pukszto - politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie - powiedział Polskiemu Radiu, że jest to jedno z tych wydarzeń, które przyczyniły się do rozpadu Związku Sowieckiego. Łańcuch pokazał Europie, że małe kraje bałtyckie walczą o niepodległość i że nie pogodziły się z założeniami paktu Ribbentrop-Mołotow.

Na wileńskim Placu Katedralnym wieczorem odbędą się uroczystości rocznicowe poświęcone "żywemu łańcuchowi". Dzisiaj mija też 30 lat, odkąd w Wilnie przy pomniku Adama Mickiewicza odbył się pierwszy antysowiecki wiec. W uroczystościach związanych z Dniem Czarnej Wstęgi weźmie udział szef gabinetu prezydenta Rzeczpospolitej Krzysztof Szczerski. Tematem jego rozmów podczas wizyty będą polsko-litewskie relacje dwustronne. Minister weźmie też udział w ceremonii złożenia listów uwierzytelniających prezydent Dali Grybauskaite przez nową ambasador Urszulę Doroszewską.

Pakt Ribbentrop-Mołotow był umową międzynarodową z 23 sierpnia 1939 roku, a także formalnie paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Zgodnie z dodatkowym tajnym protokołem, umowa dotyczyła rozbioru terytorium Polski, a także włączenia między innymi Litwy, Łotwy i Estonii do radzieckiej strefy wpływów. Pakt bywa też nazywany czwartym rozbiorem Polski.

Z Rafałem Rogulskim - dyrektorem Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność - rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zachęcamy także do obejrzenia spotu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność upamiętniającego wydarzenia, które podzieliły Euroopę.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt