Logo Polskiego Radia
Print

Wyprawki dla polskich dzieci na Białorusi i Ukrainie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 22.08.2017 18:47
200 tornistrów z przyborami szkolnymi dla dzieci na Białorusi i Ukrainie to część akcji "Wyprawka dla Żaczka"
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe

200 tornistrów z przyborami szkolnymi dla polskich dzieci na Białorusi i Ukrainie to część akcji "Wyprawka dla Żaczka", w ramach której przygotowanych zostanie ok. 2 tys. plecaków dla dzieci z rodzin potrzebujących – podała Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

"W tym roku po raz pierwszy realizujemy projekt wsparcia polskich dzieci na Białorusi, dla których Caritas Polska remontuje świetlice. To pomysł, który powstał wśród naszych wolontariuszy. Szacujemy, że w ten sposób do polskich dzieci na Białorusi i Ukrainie trafi 200 tornistrów wyposażonych w potrzebne uczniom artykuły" - powiedział ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Jak wyjaśnił, podczas Zjazdu Liderów Parafialnych Zespołów Caritas ustalono, że co dziesiąty plecak pobrany od wrocławskiej Caritas wróci do centrali, a następnie zostanie przekazany do Caritas Polska.

"To nasi rodacy, rozumiemy to szczególnie my, Dolnoślązacy. Widzimy, że rządowe programy wsparcia rodzin przynoszą efekty, dlatego postanowiliśmy podzielić się z polskimi dziećmi na Wschodzie" - powiedział cytowany w komunikacie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który w poniedziałek poświęcił pierwsze dary.

Jak podano, w tornistrach znalazły się piórniki, zeszyty, bloki rysunkowe i techniczne, kredki, flamastry, cyrkle, plastelina, bibuła i papiery kolorowe, nożyczki i ekierki - wszystko to, co będzie potrzebne uczniom, gdy po wakacjach wrócą do szkolnych ław.

Rzecznik wrocławskiej Caritas Paweł Trawka poinformował, że 31 sierpnia instytucja chce rozdać wyprawki przygotowane dla dzieci z archidiecezji wrocławskiej.

"W sumie będzie ich ponad 1,5 tys. Zostaną rozdane w parafiach i w centrali wrocławskiej Caritas. Aby wypełnić te tornistry, w piątek i sobotę 25 i 26 sierpnia będziemy zbierać potrzebne artykuły w dwóch wrocławskich sklepach Auchan - w Koronie i na Bielanach” - dodał Trawka.

Rzecznik zaznaczył, że w tym roku ponad 100 tornistrów przekazali Caritas pracownicy dużych firm. Dodał, że tornistry i artykuły szkolne można również przynosić do siedziby wrocławskiej Caritas przy ul. Katedralnej 7 we Wrocławiu do 30 sierpnia br. lub wpłacać pieniądze na ten cel na specjalne konto bankowe: 24 1020 5242 0000 2102 0019 7863 z dopiskiem: WYPRAWKA DLA ŻACZKA.

PAP/ho
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt