Logo Polskiego Radia
Print

Mieszkańcy Naroczy wspominali Marię Kaczyńską

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.08.2017 23:26
  • W miejscowości Narocz na północy Białorusi odprawiono mszę w intencji Marii Kaczyńskiej. Relacja Włodzimierza Paca mp3
W miejscowości Narocz na północy Białorusi odprawiono mszę w intencji Marii Kaczyńskiej
Maria KaczyńskaMaria KaczyńskaFoto: materiały prasowe

W miejscowości Narocz na północy Białorusi odprawiono mszę w intencji Marii Kaczyńskiej. 21 sierpnia przypada 75. rocznica urodzin małżonki prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej. Maria Kaczyńska, urodziła się w przedwojennej polskiej miejscowości Machowo w gminie Kobylnik, czyli w obecnej białoruskiej Naroczy.
Wśród wiernych, którzy uczestniczyli w nabożeństwie w kościele świętego Andrzeja Apostoła, gdzie Maria Kaczyńska, z domu Mackiewicz, została ochrzczona, byli ludzie, którzy pamiętają rodzinę późniejszej Pierwszej Damy Polski. Wśród nich była Teresa Żełubowska, dla której są to wspomnienia z dzieciństwa. Z kolei pani Irena nie kryła wzruszenia faktem, że Maria Kaczyńska pochodziła z jej rodzinnego miasteczka.
Inna mieszkanka Naroczy, pani Halina, wspominała katastrofę smoleńską, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. "Gdy wydarzyła się ta tragedia, byłam akurat w Mińsku. Zaszłam do Ambasady Polski i napisałam w imieniu wszystkich mieszkańców Naroczy w księdze kondolencyjnej, że my wszyscy tę tragedię przeżywamy" - powiedziała pani Halina. Na nabożeństwie w kościele w Naroczy byli również goście z Polski, między innymi małżeństwo w Ostrołęki - Ewa i Grzegorz. Pani Ewa powiedziała, że jest pierwszy raz na Białorusi. "Myślę - dodała - że to wszystko łaska Boża, iż mogliśmy być na tej eucharystii". Pan Grzegorz przyznał, że nie wiedzieli, iż są w miejscu urodzenia i Marii Kaczyńskiej. "Jest nam bardzo miło - dodał - że mogliśmy połączyć się w eucharystii i modlić się". Na mszy w kościele w Naroczy byli również przedstawiciele Ambasady Polski na Białorusi na czele z ambasadorem Konradem Pawlikiem.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt