Logo Polskiego Radia
Print

Ruszyła kampania społeczna "Wielki Powrót"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.07.2017 13:00
  • Akcja społeczna "Wielki Powrót" została zainaugurowana w Polskim Radiu. Relacja Michała Fedusio.mp3
W studiu Polskiego Radia w Warszawie została zainicjowana kampania społeczno-informacyjna "Wielki Powrót"
www.kik.waw.pl

W Studiu Polskiego Radia imienia Władysława Szpilmana w Warszawie została zainicjowana kampania społeczno-informacyjna "Wielki Powrót". Inicjatywa dotyczy repatriacji Polaków ze Wschodu. W spotkaniu uczestniczył m.in. przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, który przedstawił założenia znowelizowanej ustawy o repatriacji.

W 2016 roku władze zapowiedziały prace nad nową ustawą repatriacyjną, dzięki której potomkowie Polaków wywiezionych na Sybir będą mogli przyjechać od Polski.

Kampania ma na celu przybliżenie Polakom znowelizowanej ustawy o repatriacji - wyjaśnia prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Bonisławski. Jego zdaniem to niezwykle ważny dokument, który w przekonaniu twórców ma za zadanie ułatwić powrót do Polski rodaków, którzy zostali przymusowo wywiezieni na wschód. Podkreśla, że dopiero teraz w myśl znowelizowanej niedawno ustawy repatrianci będą mogli uzyskać również wsparcie finansowe.

Dariusz Bonisławski podkreślił, że Polacy na Wschodzie długo czekali na taki krok. Wcześniej, jeszcze w latach ‘90 podobną akcję przeprowadzali, między innymi, Niemcy. - Cieszę się ogromnie, że wreszcie Polska przystępuje do realizacji tego na co czekali Polacy - wyciągnięcia ręki z zapraszającym gestem - powiedział na konferencji prasowej w radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana.

Większość założeń nowelizacji ustawy o repatriacji weszło w życie na początku maja. Przepisy mają ułatwić proces powrotu i osiedlanie się w naszym kraju Polaków ze Wschodu do czwartego pokolenia wstecz. Znowelizowana ustawa zakłada rozszerzenie pomocy, w tym finansowej, dla repatriantów, a także inne rozwiązania mające pomóc w aklimatyzacji w Polsce.

Repatriacja dotyczy osób, które były deportowane bądź też ich przodkowie byli zesłani w głąb Związku Radzieckiego. Ustawa obejmuje mieszkańców państw powstałych po rozpadzie ZSRR w Azji, w tym też wschodniej części Rosji. Polskie władze szacują, że w ciągu 10 lat do kraju może wrócić około 10 tysięcy takich osób.

Polskie Radio będzie informować o kampanii "Wielki Powrót". W ramach kampanii do końca tego roku powstanie i zostanie wyemitowanych około 80 audycji, łącznie 84 godziny. Będą one też dostępne w internecie, na stronie Polskiego Radia i Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Wiceprezes Polskiego Radia Mariusz Staniszewski zaznaczył, że programy przybliżą losy tych ludzi, którzy cały czas przyznają się do związków z Polską, a także poinformują Polaków o tym, że część z nich tu przyjedzie i trzeba ich jak najcieplej przyjąć. Podkreślił, że Polskie Radio z dumą przyjęło takie zadanie.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Michała Fedusio.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt