Logo Polskiego Radia
Print

Pokazowa lekcja polskiego w berlińskim gimnazjum

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 21.06.2017 17:40
W gimnazjum im. Gabriele von Buelow w Berlinie odbyła się pokazowa lekcja języka polskiego
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe

Kierowana przez Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt akcja ma zachęcić uczniów i dyrekcje szkół do wprowadzenia języka sąsiada do programów nauczania.

Berlińskie gimnazjum należy do nielicznych placówek niemieckich, gdzie język polski znajduje się już w ofercie programowej jako trzeci język obcy od klasy VIII. Lekcję zorganizowano w klasie VII. Pracownicy Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (DIP) nie tylko zapoznawali młodzież z tajnikami języka polskiego, lecz przekazywali im także podstawowe wiadomości z historii, geografii i kultury kraju oddalonego zaledwie o 100 km od Berlina.

Projekt PolenMobil realizowany jest przez DIP i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) we współpracy z Towarzystwem Polsko-Niemieckim Brandenburgia i Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży.

Obecny podczas lekcji ambasador RP Andrzej Przyłębski powiedział, że sympatyzuje z ideą PolenMobil i wspiera ją. "Jest to ciekawa próba zachęty do nauki polskiego jako języka bliskiego sąsiada. A poprzez język - zainteresowania Polską kulturą i polskim stylem życia".

Dyrektor FWPN Cornelius Ochmann zaznaczył, że lepsza znajomość polskiej tematyki w Niemczech jest warunkiem dalszego rozwoju polsko-niemieckiej współpracy. "PolenMobil jest najlepszym przykładem zainteresowania młodych Niemców Polską" - powiedział.

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej finansuje ten projekt.

W roku szkolnym 2016/2017 PolenMobil dotarł do 152 szkół na terenie Niemiec. W pokazowych lekcjach uczestniczyło 4,5 tys. uczniów z 237 klas.

"Chcemy wzbudzić wśród niemieckich uczniów zainteresowanie Polską, przekazując im w lekki, niekonwencjonalny sposób informacje o historii, kulturze i polityce sąsiada, a także o języku polskim" - mówił PAP dyrektor DPI Dieter Bingen podczas rozpoczęcia akcji na jesieni 2015 roku. "Naszym zadaniem jest sprawić, by młodzi ludzie połknęli bakcyla, a gdy tak się stanie, by na własną rękę kontynuowali +flirt+ z Polską" - dodał szef DPI.

Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt jest wiodącą niemiecką placówką naukową popularyzującą w Niemczech wiedzę o Polsce. Wydał m.in. podręcznik do nauki polskiego jako języka obcego.

Postulat zwiększenia oferty nauki języka polskiego w Niemczech - zarówno jako języka ojczystego dla Polonii w Niemczech, jak i jako języka obcego - jest stale podnoszony zarówno przez środowiska polonijne, jak i przez polskie władze.

W Polsce języka niemieckiego uczy się obecnie około dwóch milionów osób, a w Niemczech polskiego uczy się kilka tysięcy uczniów i dorosłych.

W zeszłym roku na spotkaniu z niemiecką Polonią ówczesny szef MSZ, obecnie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier obiecał, że zaangażuje się na rzecz zwiększenia ofert języka polskiego w Niemczech. Kwestie szkolnictwa znajdują się w Niemczech w rękach władz regionalnych (landowych), a nie centralnych.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt