Logo Polskiego Radia
Print

W Nowym Jorku ruszył "Przystanek historia"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.06.2017 21:07
  • W Nowym Jorku odbyła się inauguracja "Przystanku Historia". Relacja Małgorzaty Kałuży.mp3
W Konsulacie Generalnym zainaugurowano działalność "Przystanku Historia", adresowanego do Polonii
Nowy JorkNowy JorkFoto: polskieradio.pl

Ta placówka edukacyjna, ma być miejscem rozmów o historii Polski. Organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej i polonijne Stowarzyszenie Pamięć.

Otwarcie Przystanku "Historia" w Nowym Jorku był jednym z głównych celów wizyty delegacji Instytutu Pamięci Narodowej w USA. IPN w Stanach Zjednoczonych reprezentuje prezes Instytutu dr Jarosław Szarek. Obecne są także dyrektorka Biura Edukacji Narodowej IPN Justyna Skowronek i dyrektorka Archiwum IPN Marzena Kruk.

- Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat jest obecny w Stanach Zjednoczonych, gdzie działa wiele instytucji bardzo zasłużonych dla polskiej kultury i historii. To tam, gdzie znajduje się największa społeczność polonijna na świecie, od wielu lat współpracujemy z Instytutem Józefa Piłsudskiego, z Fundacją Kościuszkowską - powiedział Jarosław Szarek.

Jak przypomniał, kilkanaście dni temu nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej, czyli "najbardziej prestiżowej nagrodę, którą IPN wręcza środowiskom i osobom szczególnie pielęgnującym pamięć o naszej historii", otrzymało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP). Spotkanie z nimi jest jednym z punktów programu, który delegacja IPN zrealizuje w USA.

- Takim głównym, poza spotkaniami ze środowiskami polskimi w Stanach Zjednoczonych - Nowym Jorku czy "amerykańskiej Częstochowie" - było otwarcie w Nowym Jorku "Przystanku Historia". Przystanek to miejsce, gdzie spotykamy się i rozmawiamy, dyskutujemy na temat historii Polski. To miejsce w rodzaju klubu dyskusyjnego, w którym przedstawiane są także m.in. nasze wystawy - dodał Jarosław Szarek.

- Przystanki "Historia" działają w wielu miejscach w Polsce. Od paru lat działa Przystanek w Wilnie, od paru tygodni w Brukseli. Teraz otwieramy w Stanach Zjednoczonych, (...) dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, dzięki polskiej ambasadzie w Stanach Zjednoczonych - powiedział prezes IPN.

- Ta liczba pomysłów, które tam możemy realizować, jest nieograniczona. Przystanki "Historia" to doświadczenie polskie. W kraju prowadzą bardzo szeroką działalność. Myślę, że placówka w Nowym Jorku też będzie tętniła życiem. Jest taki czas, że zainteresowanie historią okazują nie tylko Polacy żyjący w kraju. To nasza odpowiedź na ten czas - podkreślił.

Zdaniem prezesa IPN jest "bardzo duże zapotrzebowanie na ofertę, którą przez 17 lat swojej działalności wypracował Instytut Pamięci Narodowe". - Co kwartał nasi archiwiści jeżdżą do archiwów zagranicznych, co kwartał pracownicy Biura Edukacji prezentują nasze książki, nasze wystawy w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy obecni w Stanach, a Przystanek będzie tylko stałym miejscem naszych spotkań. Raz na kwartał będą tam przyjeżdżać nasi pracownicy, by spotykać się z nauczycielami pracującymi w polskich szkołach, z uczniami, aby dzielić się naszym doświadczeniem, a jednocześnie pokazywać nasz dorobek - zapowiedział.

Działalność "Przystanku Historia" zainaugurował wykład na temat operacji polskiej NKWD z 1937 roku, czyli - jak podkreślił Jarosław Szarek - "praktycznie niefunkcjonującego w świadomości społecznej ludobójstwa na co najmniej tysiącach naszych rodaków, którzy pozostali w Związku Sowieckim po podpisaniu traktatu ryskiego". Spotkaniu towarzyszyła prezentacja dokumentów dotyczących tej zbrodni, przechowywanych w Archiwum IPN. Zaprezentowane zostało także utworzone w maju tego roku Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, a także nowy multimedialny projekt Instytutu – Archiwum Pełne Pamięci.

Oprócz tego w programie "Przystanku Historia" znajdą się pokazy filmów, spotkania autorskie, projekcje filmów.

Polonusi zainteresowani są szczególnie tematyką inwigilacji środowisk polonijnych przez komunistyczne władze. W kolejnych "Przystankach z Historią" oczekują podejmowania tej tematyki.

IAR/ho

tags: IPN, Nowy Jork
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt